Pákistánský soud vynesl poprvé trest smrti nad křesťankou. Pondělní rozsudek vyvolal kategorické protesty různých skupin, ale také italského ministra zahraničí, napsala ve čtvrtek agentura AFP.

Rozsudek nad 45letou Asiou Bibiovou vynesl soud v Nankaně v centrální provincii Paňdžáb.

V Pákistánu dosud nebyl za rouhání žádný odsouzenec popraven. Tento případ však vynáší na světlo kontroverzní zákony pro podobné případy. Kritizují je především skupiny na obranu lidských práv.

Oběšení a nic jiného

Nynější případ se týká záležitosti z loňského roku, kdy několik muslimských spolupracovnic Asie Bibiové obvinilo ženu před jedním náboženským činitelem, že se rouhala vůči prorokovi. Dotyčný mulla pak povolal policii, která zahájila vyšetřování.

Bibiová byla posléze zatčena a pohnána před soud podle ustanovení trestního zákona, který v takovém případě stanoví trest smrti. Soudce ji odsoudil ke smrti oběšením a naprosto odmítl možnost, že by byla obviněna křivě. Prý neexistuje žádná polehčující okolnost.

Rozsudek ale musí potvrdit nejvyšší soud v paňdžábském Láhauru.

Manžel Bibiové Ašik Masih prohlásil, že rozsudek nelze nijak ospravedlnit, a hodlá podat odvolání. Pár má pět dětí - dva chlapce a tři děvčata.

Podle obránců lidských práv je to vůbec poprvé, co je v Pákistánu za rouhání odsouzena žena.

Skupiny aktivistů požadují zrušení této trestněprávní normy, protože jsou toho názoru, že je zneužívána k osobním cílům a podněcuje k islámskému extremismu. V zemi 97 procent obyvatel vyznává islám.

"Zákon o rouhání je zcela obscénní a musí být úplně vymazán. Je využíván proti nejvíce zranitelným skupinám, jež jsou politicky a společensky diskriminovány, počínaje náboženskými menšinami a konče neortodoxními muslimy," prohlásil mluvčí nevládní organizace Human Rights Watch Alí Dajan Hasan.

O případu hovořil v Islámábádu také italský ministr zahraničí Franco Frattini při rozhovoru se svým pákistánským kolegou Šáhem Mahmúdem Kureším. "Itálie byla vždycky proti trestu smrti. Zákon o rouhání by neměl fungovat jako nástroj diskriminace náboženských menšin," zdůraznil.

V červenci byli v Paňdžábu obviněni dva křesťanští bratři ze sepsání kritického pamfletu proti proroku Mohamedovi. Oba zabil dav před soudem, kde stovky shromážděných požadovaly jejich odsouzení k smrti.

Související