Výbuch mohutné nálože v rušném centru jihopákistánského města Karáčí ve čtvrtek způsobil smrt nejméně 18 lidem, dalších zhruba sto osob utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AFP. Exploze zdemolovala jednu budovu. Policie nevylučuje, že šlo o sebevražedný atentát.

Nálož umístěnou ve vozidle odpálili podle agentury AP pravděpodobně militantní ozbrojenci a cílem výbuchu byla budova kriminální policie. Nedaleko se nachází mohutně opevněný areál konzulátu Spojených států, přičemž v celé přísně střežené oblasti jsou také dva luxusní hotely a úřadovny vládních představitelů.

Útočníci nejprve spustili palbu na budovu a pak odpálili bombu v automobilu. Výbuch, který byl slyšet na několik kilometrů daleko, poničil velkou část několikapatrové policejní budovy, poškodil sousední domy a řadu motocyklů a ve vozovce zanechal deset metrů široký a přibližně čtyři metry hluboký kráter. Americký konzulát, vzdálený kilometr a půl, úhony nedoznal.

Sklo z vytlučených oken podle agentury Reuters dolétlo až do dvoukilometrové vzdálenosti.

Podle ministra vnitra provincie Sindh Zulfikara Mírzy je součástí komplexu také vazební zařízení, o němž zřejmě útočníci předpokládali, že v něm jsou povstalci.

Pákistánské bezpečnostní síly se dlouhodobě potýkají s militantními islamisty napojenými na teroristickou síť Al-Káida i extremistické hnutí Taliban. V posledních třech letech extremisté často útočí na vládní či policejní cíle, nezřídka se zaměřují i na západní objekty a osoby.

Související