Peníze, které velcí hráči českého hazardu povinně posílají na dobročinné účely, mají mnohdy podezřelé pozadí. Část jich totiž končí na kontech tajemných sdružení. Jejich zakladatelé se buď skrývají, nebo odmítají vysvětlit, jak dotace utrácejí. A mlčí i firmy, které hazard živí. HN našly ve výroční zprávě ministerstva financí, které odvody z obratu hazardních firem sleduje, téměř šedesát podezřelých dotací - dohromady za stovky milionů.

Hazardní byznys je přitom už dlouho v Česku zlatým dolem. Jen loni lidé prosázeli 128 miliard a na veřejné blaho firmy poslaly 3,3 miliardy. HN se proto pokusily zmapovat, kde tyto peníze skončily.

Tajný útulek pro leguány

Jeden příklad za všechny. O občanském sdružení Cancer z Vlastislavi v severních Čechách není nikde ani zmínka - nemá internetové stránky, na oficiální adrese nesídlí. Přesto loni dostalo od čtyř hazardních společností 6,5 milionu na stanici pro opuštěná zvířata.

Navíc místní ochránci zvířat ani úředníci o sdružení nikdy neslyšeli. Neznají ani Lenku Šverhartovou, která by měla sdružení vést. "Jméno sdružení Cancer ani paní Šverhartová mi nic neříká. Ze zákona by se přitom u nás měli přihlásit," říká vrchní inspektor ústecké krajské veterinární správy Jaroslav Švec. Šverhartová, která má živnost na obchod se zvířaty a také drogistickým zbožím, své sdružení brání. A na veterinární správě ji prý znají, protože tam chodí se zvířaty. "Jména si ale nepamatuju, to bych se musela podívat do archivů, to vám z hlavy neřeknu," tvrdí.

Litoměřická podnikatelka nechtěla redaktorům HN ukázat ani sídlo sdružení, čas má prý až za měsíc. "My neuchováváme vyloženě chráněná zvířata, ale třeba nalezené fretky, pavouky či leguány," tvrdí Šverhartová. Konkrétnější nejsou ani čtyři společnosti, které pochybnému útulku přispěly. Buď na dotazy HN neodpověděly, nebo poslaly jen nekonkrétní vyjádření.

Tento případ navíc ukazuje ještě na jednu zajímavost. Zatímco zavedené charitativní organizace dostávají často jen pár desítek tisíc, skrytá sdružení berou miliony.

Oklikou zpět do kasina

Přitom ani ministerský šéf dohledu nad loterijními společnostmi Karel Korynta si o tocích peněz nedělá iluze. Především: u neprůhledných sdružení je reálné podezření, že přes ně peníze jen protékají. "Samozřejmě se někde může stát, že se peníze oklikou vrátí zpět k provozovateli. A celou dobu se všichni tváří, že na nich stojí kultura," říká Korynta.

Ministerstvo financí proto nyní pracuje na novém loterijním zákonu, který má posílání peněz od roku 2012 zpřísnit. Na druhou stranu, zákon, jenž by zároveň řešil i povolování sporných výherních videoterminálů, slibuje ministerstvo už několik let.

Související