Další výbuchy otřásly okrajovými částmi irácké metropole obývanými křesťany. V úterý večer explodovaly bomby u třech jejich domů a ve středečních ranních hodinách postupně vybuchovaly další.

Oficiálně čísla zatím informují o čtyřech obětech a přiblližně 24 zraněných.

Koordinované výbuchy zhruba deseti podomácku vyrobených bomb a několika granátů jsou pokračováním útoku na katolický kostel, jež se udál před více než týdnem, uvedl nejmenovaný zdroj z iráckého ministerstva vnitra agentuře Reuters.

Muslimští radikálové tak prý chtějí křesťanským duchovním "vzkázat", aby doporučili svým ovečkám opustit zemi. A několik z nich v jednotlivých komunitách opravdu o úprku jako nejlepším řešením hovořili.

Samotné křesťany žijící v Bagdádu postupně zachvacuje strach a obavy o budoucnost. Oporu proto hledají právě u svých duchovních vůdců.

"Lidé panikaří, přicházejí za námi do kostelů a ptají se, co by měli dělat. Všichni jsme otřeseni tím, co se stalo," řekl pro AFP Saad Sirap Hanna z Kostela sv. Josefa.

Události posledních dnů se dostaly také za hranice Iráku. Arcibiskup Athanasios Dawood, hlavní představitel irácké ortodoxní církve v Londýně, varuje dokonce před stále rostoucí hrozbou "genocidy".

"Dříve zabíjeli po jednom, ale nyní po desítkách. A pokud budou pokračovat, vyhladí nás úplně, jestli v Iráku zůstaneme," prohlásil duchovní.

Před pouhými deseti dny došlo v centru Bagdádu ke krvavému útoku. Ozbrojenci hlásící se k Al-Káidě při nedělní svaté mši přepadli syrskou katolickou katedrálu a drželi v ní stovku věřících jako rukojmí.

Chtěli je vyměnit za propuštění svých "spolubojovníků". Policejní složky spolu s armádou ale na vyjednávání nepřistoupily a chrám obklíčily. Po ozbrojeném útoku v kostele zemřelo 46 civilistů, včetně dvou kněží a sedmi příslušníků bezpečnostního komanda. Al-Káida ale poté varovala, že další ataky na irácké křesťany budou následovat.