Ve svém domě poblíž Bratislavy byl v pondělí večer zastřelen prominentní slovenský advokát Ernest Valko, blízký spolupracovník některých vládních politiků. Počátkem 90. let působil jako předseda československého ústavního soudu a federální poslanec.

"Byl zraněn střelnou zbraní a přes rychlou zdravotní pomoc se ho už nepodařilo zachránit," uvedl policejní prezident Jaroslav Spišiak. Pachatele se zatím nepodařilo dopadnout.

Na svolané tiskové konferenci také vyvrátil původní informace, že Valka našli zastřeleného před domem. Advokáta objevila jeho bývalá manželka s dcerou v obytné části domu, kam přijely, protože jim Valko neodpovídal na četné telefonní hovory.

"Došlo k jednomu výstřelu. Střela způsobila zranění srdce a plic, které bylo neslučitelné se životem," dodal Spišiak s tím, že pachatel střílel z krátké kulové zbraně ze vzdálenosti několika metrů. 

"Je to obrovská tragédie. Pokud šlo o násilný akt, který souvisí s jeho advokátní činností, tak nemám slov kam tento stát směřuje," komentoval událost pro agenturu TASR známý bratislavský právník Peter Filip.

"Byl příliš významný"

Valko byl považován za advokáta blízkého současným vládním stranám, v jeho kanceláři mimo jiné krátce působil současný ministr vnitra Daniel Lipšic.

Mezi jeho významné klienty patřil i ministr financí Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), který úspěšně žaloval předsedu Smeru-SD Roberta Fica za to, že ho označil za bohatého člověka v souvislosti s privatizací Slovenského plynárenského průmyslu (SPP).

"Těžko se mi hledají slova. Jsem šokovaný a otřesený," uvedl v první reakci na zprávu o úmrtí Mikloš. Předseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda dodal, že tento zavženíhodný čin vrhá stín na celé Slovensko.

K Valkově vraždě se již vyjádřila řada slovenských politků. "Je to hrozné. Naposledy jsem s ním hovořil před několika dny," uvedl předseda parlamentu Richard Sulík. "Doufal jsem, že Slovensko z takovýchto událostí už vyrostlo, bohužel tomu tak není," dodal.

Bývalý ministr vnitra Vladimír Palko prohlásil, že Valko "byl příliš významným člověkem" a že "je to lidská tragédie, ale také tragédie společnosti".

"Je to tragická a smutná událost," reagoval na zprávu o úmrtí bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák. Dodal, že ho zpráva šokovala a že během svého působení neměl informace o tom, že by byl advokát v ohrožení.

"Za mých časů se nestříleli ani vagabundi, natož pak potentáti," doplnil ho bývalý policejní prezident Ján Packa.

Začínal s Veřejností proti násilí

Ernest Valko se věnoval především ústavnímu a obchodnímu právu. Za komunismu působil jako podnikový právník, v roce 1989 působil v právnické poradně Veřejnosti proti násilí a za toto občanské hnutí se také stal poslancem Federálního shromáždění. Po celý rok 1992 až do rozpadu Československa byl pak předsedou Ústavního soudu ČSFR.

Poté se vydal na cestu soukromého advokáta, působil také jako právní poradce Fondu národního majetku. Sedmapadesátiletý právník se zároveň minulý týden stal zástupcem státu v dozorčí radě SPP a tento energetický podnik zastupoval také v soudním sporu proti české Union bance o pravost směnek bývalého ředitele SPP Jána Duckého.

Naposledy se jeho jméno uvádělo v souvislosti s kauzou Tipos, ve které hrozí státu, že prohraje 66 milionů eur.

V listopadu 2006 Valko strávil několik dní v policejní cele, když byl spolu s podnikatelem Ladislavem Rehákem obviněn z vydírání při skupování pozemků. Prokuratura v dubnu 2008 zastavila jejich stíhání.

Ernest Valko se také pokoušel proniknout do slovenské politiky, když v roce 2006 kandidoval za mimoparlamentní Občanskou konzervativní stranu.

Související