Stávka zaměstnanců ve státní a veřejné správě na protest proti vládním úsporným opatřením se odehraje ve středu 8. prosince a bude celodenní. Oznámil to v pondělí předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Předpokládá, že k zaměstnancům státní a veřejné sféry se připojí i další odborové svazy. O tom, jakou formu bude mít jejich podpora, bude ještě konfederace jednat. Ozbrojené složky, které nemohou stávkovat, naplánovaly vlastní protest na 15. prosince, doplnil. S vládou chtějí odboráři ještě jednat, a požádají proto o mimořádnou schůzku tripartity.

"Forma je jasná: celý den by se mělo stávkovat a hotovo," prohlásil Zavadil. Podle mluvčí konfederace Jany Kašparové to znamená stávku v délce osmi pracovních hodin. Podrobnosti protestu probere ještě zasedání ČMKOS, konfederace naplánovala dvoudenní sněm na 23. a 24. listopadu. Kolik lidí se do protestu zapojí, zatím odboráři nevědí. Zavadil připomněl, že v dotčené sféře pracuje na 600.000 lidí.

Nečas: Šetří se v celé Evropě

Premiér Petr Nečas (ODS) na ohlášenou stávku reagoval slovy, že odbory nabídly vládě nulový prostor pro kompromis. "Vláda i já osobně jsme strávili jednáním s představiteli odborových svazů mnoho a mnoho hodin. Nabízeli jsme celou řadu kompromisů," řekl Nečas s tím, že pro odbory ale byly jakékoliv změny nepřijatelné.

"Chci zopakovat, že jsme připraveni jednat, nechceme přerušit sociální dialog," doplnil premiér. I když je snížení objemu peněz na platy o 10 procent "bolestivé", je podle Nečase nutné a vláda v tomto neustoupí, protože chce dodržet plánovaný schodek rozpočtu na příští rok. Navíc rozpočet již prošel ve sněmovně prvním čtením a plánovanou výši schodku už podle premiéra nelze měnit.    

Podle Nečase se tímto způsobem šetří i na Slovensku, v Polsku, v Británii i dalších zemích Evropy. Kdyby vláda snížení peněz na platy neprosadila, bylo by Česko podle Nečase v Evropě výjimkou. Navíc by pak prý hrozilo zhoršení ratingu, což by zvýšilo náklady na obsluhu dluhu. Čím dříve se škrty začneme, tím mírnější mohou být, uvedl Nečas. "Veřejný sektor musí dýchat s ekonomikou," dodal.

"Bezohledný diktát"

Zaměstnance ve státní správě podpoří ve stávce i odboráři z podnikatelského sektoru, uvedl Josef Středula z odborového svazu Kovo. Nevyloučil přitom ani další protesty v budoucnosti. Současné jednání vlády popsal jako "bezohledný diktát".

Podle něj by mimořádné jednání tripartity mělo diskutovat například o situaci ve zdravotnictví. "Pokud s námi nikdo nebude ochotný jednat, přistoupíme k takovým akcím, které budou efektivní. Může to být i generální stávka, proč ne? Nic nevyloučím," uvedl.

Budeme stávkovat za všechny občany

Hlavním důvodem stávky je záměr vlády snížit objem mzdových prostředků ve státní a veřejné správě o deset procent a především způsob, jakým chce kabinet Petra Nečase platy snižovat. Mohlo by jít o jeden z největších protestů od roku 1989. Ještě minulý týden hovořili odboráři jen o dvouhodinové stávce.

"Budeme stávkovat nejen za naše platy, ale za všechny občany této republiky," řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Upozornila, že ke konci roku hrozí odchody z nemocnic nejen lékaři, ale i sestry a nezdravotnický personál, včetně odborníků na výpočetní techniku.

Protesty v nemocnicích podle ní mohou mít například formu mítinků, na nichž by zdravotníci vysvětlovali svůj nesouhlas s vládní politikou. Akutní péče bude zachována, zdůraznila. Na nemocničních odděleních, kde je už nyní málo zaměstnanců, bude stávkování podle Žitníkové hlavně na zaměstanancích, kteří budou mít zrovna volno. Svaz uspořádá jejich mítinky. 

Policisté a hasiči mají ze zákona zakázáno stávkovat. Podle Milana Štěpánka z Nezávislého odborového svazu Policie ČR v době stávky nicméně ozbrojené složky budou odboráře podporovat. Občanští zaměstnanci ozbrojených složek se stávky zúčastní.

"Jednání byla formální"

Místopředseda Odborového svazu zaměstnanců ve státní správě Pavel Bednář novinářům řekl, že jasný mandát ke stávce dala veřejnost odborářům na zářijové demonstraci, kde se sešlo 40.000 lidí. Odboráři tehdy volali po dialogu s vládou, podle jejich šéfů však dosud nenastal.

"Jednání vlády byla formální, není pravda, že jsme nepřišli s konstruktivními návrhy," uvedl Bednář. "Jasně jsme deklarovali, že nesouhlasíme se změnou odměňování," uvedl. Dodal, že vláda na návrhy odborů nepřistoupila. Za "tečku v sociálním dialogu" označil jednání sněmovny, které ve stavu legislativní nouze minulý týden hlasy poslanců vládní koalice vládní návrh schválilo.

Mezi největší protestní akce a stávky v Česku patřila zatím výstražná patnáctiminutová stávka, která se uskutečnila 21. prosince 1994. Podle ČMKOS tehdy přerušilo práci na půl milionu odborářů a k akcím na podporu jejich požadavků se připojilo téměř 1,7 milionu lidí. O rok později se demonstrace odborářů na Staroměstském náměstí v Praze zúčastnilo 90.000 lidí. V červnu roku 2008 se do hodinové výstražné stávky proti vládním reformám zapojilo 985.000 lidí, protestovali zdravotníci, zastavila se městská hromadná doprava a na více než hodinu i provoz vlaků.

Letos se velká protestní akce organizovaná odbory uskutečnila 21. září, kdy proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovalo v Praze na Palachově náměstí na 40.000 odborářů. Mezi nimi byli policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci.

Odbory v Česku zatím více demonstrovaly než stávkovaly

22. března 1994 - Na 40.000 odborářů ČMKOS protestovalo na Staroměstském náměstí v Praze proti způsobu projednávání novely zákoníku práce, návrhu zákona o státní službě a o základním důchodovém pojištění v Poslanecké sněmovně.

21. prosince 1994 - Výstražná patnáctiminutová stávka v podnicích na celém území ČR se uskutečnila na protest proti vládnímu návrhu zákona o důchodovém pojištění. Podle ČMKOS se zúčastnilo 4600 odborových organizací, práci přerušilo na půl milionu odborářů. Akcí na podporu požadavků ČMKOS se zúčastnilo 1,680.000 lidí.

25. března 1995 - Demonstrace odborářů na Staroměstském náměstí v Praze požadovala změnu nových sociálních zákonů. Zúčastnilo se až 90.000 lidí.

8. listopadu 1997 - Proti hospodářské a sociální politice vlády protestovali odboráři na Staroměstském náměstí. Podle ČMKOS se zúčastnilo na 120.000 lidí, podle policie asi 60.000.

23. června 2003 - Odboráři ČMKOS před úřadem vlády v Praze protestovali proti reformě veřejných financí, kterou ten den vláda schválila. Na hodinovém protestu se podle policie sešlo asi 2200 lidí, organizátoři hovořili až o 6000 demonstrantech.

13. září 2003 - Na demonstraci proti reformě veřejných financí, kterou pořádaly centrály ČMKOS a Asociace samostatných odborů (ASO), pochodovalo Prahou podle odhadu pořadatelů více než 20.000 účastníků.

26. listopadu 2005 - Kolem 25.000 odborářů v Praze podpořilo vládní návrh zákoníku práce a dožadovalo se sociálních jistot pro zaměstnance. Akci připravily ČMKOS a ASO.

23. června 2007 - Pod heslem "Zastavme škrtformu" se v Praze na Václavském náměstí do demonstrace proti vládní reformě veřejných financí zapojilo zhruba 35.000 odborářů z celé ČR. Odhad policie byl o pět tisíc účastníků nižší.

21. května 2008 - ČMKOS v rámci měsíce nepokojů zahájila před úřadem vlády protesty proti vládním reformám veřejných financí, zdravotnické a penzijní reformě. Uskutečnily se čtyři, největší byl poslední protest 9. června s účastí několika tisícovek zejména školských odborářů.

24. června 2008 - Hodinové výstražné stávky proti vládním reformám se na území ČR zúčastnilo celkem 985.000 lidí, z toho 306.000 zaměstnanců na hodinu přerušilo práci. Součástí byl protest zdravotníků (od rána do 14:00) proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). V mnoha městech se zastavila doprava. Strojvedoucí mezi 13:00 a 14:15 zastavili většinu dálkových i regionálních vlaků.

16. května 2009 - Demonstrace ČMKOS proti dopadům krize na zaměstnance se na Hradčanském náměstí v Praze podle odborů zúčastnilo až 30.000 lidí, mezi nimi odboráři z 11 evropských zemí. K akci se připojili i členové školských odborů, kteří dopoledne před budovou ministerstva školství protestovali proti nízkým platům učitelů i nepedagogických pracovníků.

21. září 2010 - Proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovalo v Praze na Palachově náměstí na 40.000 odborářů (policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci).

8. listopadu 2010 - Odbory oznámily, že celodenní stávka na protest proti vládním úsporným opatřením čeká Česko 8. prosince. Stávkovat budou zaměstnanci ve státní a veřejné správě, připojí se i další odborové svazy. Ozbrojené složky, které nemohou stávkovat, naplánovaly protest na 15. prosince.Související