Světové trhy se připravují na záplavu nových dolarů, které do oběhu pustí americká centrální banka. Míru znepokojení investorů symbolizuje cena zlata, které v pátek chybělo k dosažení hranice 1400 dolarů za troyskou unci jen pět čtvrťáků. Zlato tak od zasedání Fedu poskočilo o celých 50 dolarů.

Obavy dopadu z dalších 600 miliard dolarů mají především exportní ekonomiky. Politika levných peněz totiž povede k oslabení dolaru. "To, z čeho Američané obviňují Čínu, jiným způsobem sami dělají," prohlásil německý ministr zahraničí Wolfgang Schäuble. Narážel tak na americkou kritiku uměle oslabovaného jüanu. V rozhovoru, který otiskuje dnešní vydání časopisu Spiegel, Schäuble také USA obvinil z toho, že do světové ekonomiky vnášejí nejistotu.

Americkou snahu povzbudit domácí ekonomiku na úkor zahraničí kritizují politici vyspělých zemí i rychle rostoucích států. Ozvali se zástupci Francie, Brazílie i Ruska.

Obrana tvůrců americké měnové politiky připomíná slavný výrok "Dolar je naše měna, ale váš problém", kterým v sedmdesátých letech Nixonův ministr financí John Connally regoval na evropské obavy vyvolané velkými výkyvy směnných kurzů. Šéf Fedu Ben Bernanke během víkendového zasedání centrálních bankéřů dolarovou injekci totiž rezolutně hájil slovy: "Panuje pocit, že kvantitativní uvolňování je zcela nová a podivná věc. Opak je pravdou, je to prostě normální měnová politika."

USA se snaží svou obchodní bilanci ochránit i návrhem na smluvní omezení obchodního deficitu i přebytku na maximálně 4 % HDP. Půjde o jeden z bodů jednání nejdůležitější události tohoto týdne - summitu G20, který ve čtvrtek začíná v Soulu. Za tuto iniciativu si Američané od formálně stále ještě komunistické Číny vyslechli obvinění ze snahy zavést praktiky připomínající direktivně řízené ekonomiky.

 

Summit G20

Američané budou své kroky obhajovat na summitu G20, který začíná ve čtvrtek v Soulu.

 

500 mld. USD

Experti původně odhadovali, že injekce bude ve výši 500 miliard.

 

1,43

Americký dolar propadl vůči společné evropské měně až na 1,43 dolaru za euro.

 

600 mld. USD

se minulý týden rozhodla americká centrální banka nalít do ekonomiky.

Související