Americké regulační úřady uzavřely minulý týden další čtyři menší banky a počet zkrachovalých bank od počátku roku dosáhl čísla 143. Letošní počet bankovních krachů tak již překročil loňskou úroveň 140 případů a je nejvyšší od krize záložen před dvěma desetiletími.

Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC), která má řešení bankovních insolvencí na starosti, s letošním nárůstem počtu krachů počítala. Předpokládá však, že úhrnná aktiva zkrachovalých bank budou nižší než loni, protože letos končí převážně menší bankovní instituce. Loni celkový objem aktiv uzavřených bank vystoupal zhruba na 170 miliard dolarů (tři biliony korun), zatímco letos to je pouze asi 89 miliard USD.

Na konci týdne FDIC uzavřela a převzala K Bank s aktivy 538,3 milionu dolarů, Pierce Commercial Bank s 221,1 milionu USD a dvě kalifornské banky Western Commercial Bank (98,6 milionu USD) a First Vietnamese American Bank (48 milionů dolarů). Fond pojištění vkladů by tyto čtyři případy měly stát na náhradách vkladů 254,5 milionu dolarů.

Fond pojištění vkladů, financovaný bankami, garantuje vklady jednotlivců až do výše 250 000 dolarů. Letos díky převaze krachů malých bank, jež padají pod tíhou velkého podílu špatných úvěrů do komerčních realit, se náklady pro fond snižují. Dosud dosáhly 21 miliard dolarů oproti 36 miliardám USD za celý loňský rok.

Zavřené banky

143 dosud letos

140 za celý loňský rok

Související