Těžařská firma New World Resources (NWR) nehodlá zvýšit svou nabídku na převzetí polské uhelné společnosti Bogdanka ze stávajících 3,4 miliardy zlotých (21,3 miliardy korun). Agentuře Reuters to včera ve Varšavě sdělil finanční ředitel NWR Marek Jelínek.

NWR, kotovaná i na pražské burze, je spoluvlastněna finančníkem Zdeňkem Bakalou, který je majoritním vlastníkem společnosti Economia, vydavatele HN.

"Je nemožné, abychom současnou cenu zvýšili," řekl Jelínek. "Pokud k žádné transakci nedojde, půjdeme dál, a je mimořádně nepravděpodobné, že bychom oznámili další tendr," dodal.

Vedení Bogdanky minulý měsíc nabídku NWR odmítlo s tím, že nabízená cena firmu podhodnocuje. NWR nabízí akcionářům Bogdanky odkoupení všech akcií firmy po 100,75 zlotého za kus. "Pokud nám investice do Bogdanky nevyjde, budeme se dívat na další možnosti na polském trhu, na budoucí privatizace, anebo případně i na Ukrajině," řekl ČTK provozní ředitel NWR Ján Fabián. Kromě Bogdanky sleduje NWR i dalšího polského těžaře, firmu Jastrz#234#bska Spółka W#234#glowa (JSW), kterou vlastní stát. Šéf JSW naznačil, že by jeho firma mohla být dalším zájemcem o Bogdanku.

Polské ministerstvo státního pokladu, jež má privatizaci na starosti, plánuje prodej velkých těžařských společností na příští rok. Kromě JSW by NWR mohla mít zájem i o Katowicki Holding W#234#glowy, bude však záležet na tom, jaké podmínky privatizace polský stát nastaví, uvedl Fabián.

Bogdanka prodala za letošní první pololetí 2,73 milionu tun uhlí a do roku 2014 chce těžbu zvýšit na 11 milionů tun uhlí ročně. Je jednou z největších černouhelných těžebních firem v Polsku a jedním z hlavních hráčů na polském trhu s energetickým uhlím.

Související