Finanční skupina Penta, majitel sázkové společnosti Fortuna nebo Aera Vodochody, chce výrazněji vstoupit do bankovnictví. Pomoci rozjet nový byznys jí má převzetí slovenské dcery francouzsko-belgické bankovní skupiny Dexia, která je podle výše vkladů sedmou největší bankou na Slovensku a má 49 poboček.

Podle mluvčího konkurenční investiční skupiny J&T Maroše Sýkory je prodej Dexie do rukou Penty už prakticky jistý. "O slovenskou Dexii jsme měli zájem také my a skupina Istrokapital. Prodej není uzavřen, ale z důvěryhodných zdrojů víme, že už je Dexia nezvratně dohodnuta na prodeji slovenské banky Pentě," řekl Hospodářským novinám Maroš Sýkora.

Penta ani Dexia zatím uzavření obchodu nechtějí potvrdit. "S Dexií sice jednáme, transakce ale není zdaleka uzavřena," sdělil HN mluvčí Penty Martin Danko.

Stanovisko Dexia banky Slovensko, které se HN podařilo získat, je rovněž vyhýbavé.

"Můžeme jen potvrdit, že o naši banku projevilo zájem několik subjektů, proces prodeje ale nebudeme nijak komentovat," omezil se na stručné prohlášení mluvčí banky Michal Fúrik.

Podle Danka má Penta o expanzi v bankovnictví velký zájem a ráda by v oboru posílila nejen na Slovensku, ale i v okolních zemích, kde je aktivní. "V retailovém bankovnictví cítíme velký potenciál, na Slovensku i v České republice," zdůraznil Danko.

Akcionáři Penty se letos rozhodli přidat ke dvěma hlavním oborům, jimž se skupina zatím věnuje, tedy oblasti private equity a nemovitostí, ještě "třetí nohu" - bankovnictví. Konkurenční velké investiční skupiny PPF a J&T, které expandují z Prahy či Bratislavy do střední a východní Evropy, již mají vlastní bankovní divize. Penta má sice také svůj bankovní ústav, její Privatbanka ovšem hraje na českém trhu mizivou roli a ani na Slovensku nepatří k předním hráčům. Zaměřuje se prakticky jen na privátní bankovnictví.

Podle šéfů Penty by se ale záběr skupiny na finančním trhu měl výrazně rozšířit. "Převzetí slovenské Dexie by nám k této expanzi poskytlo výborné zázemí," říká anonymní zdroj z Penty.

Dexia banka Slovensko působí na trhu od roku 1993. Až do roku 2000, kdy se se jejím majoritním akcionářem stala Dexia, nesla název První komunální banka. Prodej tohoto etablovaného bankovního domu je vynuceným krokem, neboť je součástí rozsáhlého restrukturalizačního plánu, který schválila Evropská komise. Podle podmínky, kterou je Dexia povinna dodržet za to, že jí v dobách krize poskytly vlády Francie, Belgie a Lucemburska státní pomoc v řádech miliard eur, musí mít slovenská filiálka banky nového majitele do konce října 2012.

 

Námluvy skupiny Penta a banky Dexia