Daně a pojišťovny

24 000 korun
Až tolik korun ročně mohou firmy poslat zaměstnancům na životní nebo penzijní připojištění, aniž by z částky musely odvádět daň a pojištění.

408 tisícům lidí
přispívají podniky v Česku na životní pojištění. Vloni tento benefit poskytovalo 37 376 firem. Svým zaměstnancům vyplatily 2,9 miliardy korun.

Lidé, kteří se dnes rozhodnou vydat do pojišťovny a ještě před šedesátkou vybrat peníze z životní pojistky, se mohou dočkat dvou různých scénářů.

Buď dostanou bez problémů plnou požadovanou částku, nebo jim pojišťovna vybírané peníze zdaní 15 procenty. Platí to u výběrů příspěvků na pojištění, které jako benefit zaměstnancům dává firma.

Rozdíly na dani mohou dělat desetitisíce. Například u klienta, který si chce vybrat 200 tisíc, se hraje až o 30 tisíc korun.

Na vině je nejasně napsaný zákon, který různé výklady umožňuje. Podle úředníků z ministerstva financí si ho některé pojišťovny "risknou" obcházet a jiné ne.

"Lze konstatovat, že některé firmy postup využívají k daňové optimalizaci, což v žádném případě nebylo záměrem zákonodárce," řekl šéf odboru legislativy daně z příjmu Stanislav Špringl. O tom, zda je to protizákonné, by ale dle ministerstva mohl rozhodnout jen soud.

Nezdaněné peníze od firmy lze před šedesátkou dostat například v pojišťovně Axa, Pojišťovně České spořitelny, Generali nebo Allianz. Jde to díky tzv. mimořádným výběrům, které pojišťovny lidem nabídly, aby se k úsporám na stáří dostali už za mlada. Zákon u nich jasně nestanoví (na rozdíl od řádných odkupů po šedesátce), že je potřeba peníze od firmy zdanit. Většina pojišťoven má na tento posudek daňového poradce.

Některým pojišťovnám se takový postup nezdá a raději zdaňují i mimořádné odkupy, například Uniqa. "U mimořádných výběrů se chováme jako u normálních odkupů pojistek, zdaňujeme je," potvrdila mluvčí Eva Svobodová. Také klienti druhé největší Komerční pojišťovny se k penězům dostanou předčasně jen po zdanění, pojišťovna totiž mimořádné výběry neumožňuje.

"Vyzvednout ,úspory' ze životního pojištění bez zdanění příspěvků firmy lze jen v případě dožití se konce sjednané pojistné doby, kdy se teprve plně projeví spořící efekt životního pojištění," řekl Lukáš Fridrich, ředitel marketingu Komerční pojišťovny.

Zmatenou situaci má vyřešit nová úprava zákona o dani z příjmu, kterou má dnes projednávat sněmovna. Ta stanoví, že vybrané příspěvky od firmy se musí zdanit. Díky režimu legislativní nouze může být schválena už tento týden.

Pořadí živ. pojišťoven dle předepsaného pojistného

(Leden až září 2010)

Pojišťovny, které nezdaněné výběry umožňují, proto nyní čekají víc zájemců o výběr. Klienti na to budou mít pár týdnů. Pojišťovna Axa stihne vyřídit žádost a vyplatit peníze během tří dnů. V ČSOB Pojišťovně je výplatní lhůta šest týdnů. Za její zkrácení o každý týden inkasuje poplatek 0,5 procenta z vybírané částky. Kooperativa zpracovává žádosti do tří dnů.

Firmy dnes mohou zaměstnancům posílat na pojištění až 24 tisíc ročně, aniž by z částky musely odvádět daň, sociální a zdravotní pojištění. Díky pojišťovnám, které umožňují nezdaněné výběry peněz třeba do dvou dnů, tak vzniká kanál, jak zaměstnancům přilepšit ke mzdě a vyhnout se odvodům z příjmu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru