Problémy s archivací elektronických dat slibuje vyřešit pražská firma Northern Star. A tvrdí, že navždy. Její zapisovatelný DVD disk nazvaný Data Tresor Disc se vyrábí nově vyvinutou technologií. Společnost má velké ambice: svým zákazníkům garantuje uchování dat v neporušené podobě po dobu 160 let.

Přitom u běžných DVD je jistota nepoškození dat maximálně po dobu několika let. Průhledné, kouřově zabarvené DVD s mottem "Zapiš jednou, čti navždy" se liší hlavně tím, že jako zápisovou vrstvu nepoužívá organické materiály jako běžná DVD, ale keramicko-kovové nanovrstvy. Firma už si v Česku zažádala o patent, chce se přihlásit i o patent světový.

"Technologii jsme vyvíjeli téměř tři roky, používáme ji jako jediní na světě. Mezi dvě polykarbonátové vrstvy disku naprašujeme mikročástice kovu a keramiky v tenkých nanovrstvách a pak je slepíme UV zářením," říká ředitel společnosti Jaroslav Polívka, který se technologiemi zápisu dat zabývá už dvacet let. Jeho firma původně vyráběla běžná CD, v krizi jí ale začaly ubývat zakázky.

"Věděl jsem, že jestli chceme přežít, musíme to dělat jinak. Vyvinout technologii, která je dál a nedokáže ji zkopírovat Čína," říká Polívka. Za skoro 40 milionů korun koupil v Lichtenštejnsku stroj, který dokáže "naprašovat" nanovrstvy kovu a keramiky o síle čtyř atomů. Původně tenhle "nanonaprašovač" sloužil jen k výrobě fotovoltaických panelů. "Potřebovali jsme tenkou, ale velmi pevnou vrstvu, do které by se dala data vyrýt. Podobně jako klínové písmo, které také přežilo stovky let," prozrazuje inspiraci Polívka.

Výsledkem je DVD, které nezničí UV záření, magnetismus, radiace, vlhko ani extrémní teploty. Na první pohled se od normálního DVD liší. Nemá totiž zlato-zelený povrch, charakteristický pro DVD s organickou vrstvou, v níž se "rýhy" zápisu časem ztrácí.

Test ohněm

Redakce IT magazínu Level vynález vyzkoušela. V posledním vydání vyšel test, kdy redaktoři vypálili stejný film do obou typů DVD a nechali je ležet za oknem 2 týdny při teplotě 30 stupňů. Když je zkusili přehrát, organické DVD nenačetla čtečka vůbec, keramické hrálo bez problémů. Vytkli mu ale, že stejně jako ostatní DVD není odolné vůči poškrábání a mechanickému poškození.

"Právě skladování v horku nebo pod přímým slunečním zářením je jedním z hlavních důvodů rozkladu záznamové vrstvy," říká Dušan Mandát, ředitel společnosti Počítačová pohotovost zabývající se obnovou dat. "Pokud firma životnost tohoto typu DVD garantuje na 160 let, pak to bude zajímavý krok kupředu. Pokusy v této oblasti stále probíhají a pokud vím, nikdo takovou garanci ještě neposkytl. Otázkou ale bude cena a dostupnost," dodává Mandát.

Ztracená data zaplatíme

Cena je stokoruna za kus, na trhu je DVD zhruba měsíc. Oficiálně jej firma představí zítra. "Prodali jsme zatím několik tisíc kusů, hlavně firmám," říká Polívka. Čeká, že úspěch bude mít hlavně u právníků, notářů a podnikatelů, kteří musí ukládat data ze zákona. Životnost svého DVD firma testovala tím, že disk vystavovala extrémním teplotám až 80 stupňů po dobu téměř 1 roku a sledovala kvalitu zápisu.

"Garancí se firma zavazuje, že pokud dojde během 160 let od zápisu dat k jejich poškození, nahradíme majiteli škodu," říká ředitel Polívka.

Na českém trhu je Northern Star skutečně jediná, kdo takovou záruku nabízí. Doživotní garanci ale slibuje i pár zahraničních firem, například Verbatim, ovšem jejich český prodejce již ne.

Výroba

Nanovrstvy kovu a keramiky rozprašuje na disky stroj za skoro 40 milionů korun.

foto: HN - Hans Štembera

Související