Odbory, které sdružující zaměstnance ve státní a veřejné správě, předloží premiéru Petr Nečasovi (ODS) vlastní návrh změny zákoníku práce týkající se úpravy mzdových tarifů. S jeho návrhem, který jim v úterý předložil, nesouhlasí. "Stávková pohotovost stále trvá," sdělila předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

Ke konkrétnímu obsahu své novely zákoníku práce se odbory odmítly vyjádřit s tím, že jej chtějí napřed projednat s Nečasem. "Nejprve to musí dostat předseda vlády a ten se musí vyjádřit, zda je ochoten to předložit, nebo ne," řekla Vondrová.

"Pokud premiér návrh akceptuje, tak je nejvyšší pravděpodobnost, že by mohlo dojít k dohodě," sdělila mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová. Mohla by tak skončit i stávková pohotovost, kterou odbory vyhlásily v pondělí 11. října. Jejím důvodem jsou plány vlády na změnu tarifních tabulek, podle kterých se určují platy ve státní s veřejné správě.

Pozměňovací návrh novely zákoníku práce vzešel z pátečního jednání jednotlivých odborových svazů o Nečasovu návrhu, který odborům předložil na vzájemném setkání v úterý. V něm vláda přistoupila na zachování současných platových tabulek pro příští rok.

Zůstal by zachován i koeficient rozpětí mezi tarifními třídami a platovými stupni ve stejné výši, jak je to bylo v pátek stanoveno v zákoníku práce. Vláda přitom v návrhu novely zákoníku práce, která je v současnosti v Poslanecké sněmovně, zrušila číselné vyjádření poměru mezi nejvyšší a nejnižší platovou třídou, která nyní činí násobek 3,4. Novela také ruší rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším platovým stupněm, který je stanoven na násobek 1,5.

Premiér Nečas v úterý zopakoval, že vláda trvá pro příští rok na desetiprocentním snížení objemu mezd ve státní a veřejné správě. Nadále chce také definovat oblasti, kam by se mohlo rozšířit takzvané pásmové odměňování, které je nyní možné například ve zdravotnictví či u uměleckých profesí. V jeho rámci je možné určit tarifní plat bez ohledu na počet odpracovaných let. Také chce zavést smluvní platy.

A právě to se odborům na návrhu nelíbilo. "Je to stále stejný návrh, který předtím předkládal pan (ministr práce a sociálních věcí Jaromír) Drábek," řekla Vondrová. Sice podle ní tabulky zůstanou formálně zachované, ale platové stupně by nemohly být požity, protože by byly využívány platy s rozpětím. Ke svému pozměňovacímu návrhu se odbory vyjádří na tiskové konferenci v úterý

Související