Čeští házenkáři vstoupili do kvalifikace mistrovství Evropy vítězstvím 32:20 nad Řeckem. Přestože měli v utkání ve Zlíně ve své hře pár hluchých momentů, o jejich vítězství nebylo ani na chvíli pochyb. Druhý kvalifikační duel čeká český výběr v sobotu v Nizozemsku. Osm branek vstřelil Filip Jícha, o gól méně dal Tomáš Sklenák.

Rozhodovalo se už v prvním poločase, v němž Češi jasně dominovali. O rychlé vedení 3:1 sice přišli, ale vzápětí si vypracovali rozhodující náskok 9:3. Na takovou ztrátu už hosté nedokázali zareagovat.

A to i přesto, že Řekové osobně tvrdě bránili klíčového domácího hráče Jíchu. Prosazovali se ovšem jeho spoluhráči, a jakmile hosté Jíchovi jen trochu povolili, hned začal také sám přidávat branky na české konto. Do druhého poločasu šel tým s vedením 14:8 a zdálo se, že je o výsledku rozhodnuto.

"Na osobní obranu Jíchy jsme byli připraveni, tak jsme se museli prosadit jiným způsobem," přiznal po zápase trenér Martin Lipták, že soupeř vyrukoval s očekávanou taktikou zastavit jednoho z nejlepších světových házenkářů.

Řekové po pauze sice zvýšili agresivitu v obraně a podařilo se jim snížit až na tříbrankový rozdíl (15:18), ale to bylo všechno, co ve Zlíně předvedli. "Bylo to jen pětiminutové zaváhání, pak už jsme stejně jako po celý zápas měli jasně navrch," okomentoval druhý poločas Lipták.

Kouč skutečně nemusel mít o výhru obavy, protože poté začal úřadovat nekompromisními průniky Sklenák, který přidával branky ze hry i ze sedmiček. Brzy měl domácí výběr luxusní náskok, který už z rukou nepustil a má za sebou ideální vstup do kvalifikace.

"Tím, že v prvním poločase soupeř soustředil veškerou pozornost na Filipa Jíchu, zbylo více prostoru pro nás menší hráče. Ale nebylo to tak jednoduché, jak by mohl výsledek napovídat, Řekové zde potvrdili svou kvalitu," podtrhl týmový výkon Sklenák.

Kvalifikace o postup na ME 2012 v házené mužů:
Česko - Řecko 32:20 (14:8)
Sestava a branky Česka: Galia, Štochl - Juříček 1, Vraný 2, Nocar 5, Filip, Sobol 5, Jícha 8, Kubeš, Mráz 2, Stehlík 1, Sklenák 7/2, Zdráhala, Šulc, Motl 1, Horák.
Nejvíce branek Řecka: Alvanos 4, Chalkidis 3, Cufras, Zaravinas a Vasilakis po 2. Rozhodčí: Birch, Stenrand (oba Dán.). Sedmimetrové hody: 2/2 - 1/0. Vyloučení: 4:3. Diváci: 2000.