Od úterního rána spojuje čínskou Šanghaj a město Chang-čou nová vysokorychlostní železnice. S cestujícími zatím "létá" rychlostí okolo 350 kilometrů v hodině. I ta by se ale měla postupně zvyšovat - až ke hranici 500 kilometrů v hodině.

Až do této chvíle cesta mezi města trvala 78 minut. Nový vlak ji tak zkrátí téměř o polovinu, píše čínská agentura Sin-chua.

Již během zkušebných jízd stroje s označením CRH380 dosahovaly rychlosti 416 kilometrů v hodině. Součástí slavnostního otevření byla také ukázková jízda. Hosté poté popisovali, že si připadali, jako kdyby letěli.

A stejně jako všechny velké projekty v Číně, i nová železnice byla postavena za velmi krátkou dobu - 20 měsíců.

Ministerstvo železnických spojů nyní očekává velký zájem. Jízdenky druhé třídy totiž stojí 98 juanů (v přepočtu 260 korun), což je dvakrát více, než v současné době. Kdo si bude chtít užívat první třídu, připlatí si 150 korun.

O technologii by mohl projevit zájem také čínští sousedé. "Ostatní země teď s námi chtějí spolupracovat," řekl mluvčí ministra železniční dopravy Wang Jung-pching.

Čínu protíná okolo sedmi tisíc vysokorychlostních kolejí. Stále se ale budují nové a nové. Mezi ty nejočekávanější bezesporu patří železnice mezi Pekingem a Šanghají. Trať dlouhá 1318 kilometrů by měla být otevřena již v roce 2012 a projekt by měl vyjít celkem na 32,5 miliardy dolarů.

Druhou železnicí, o které se hodně mluví, je ta mezi Šanghají a Hongkongem. Ze současných 19 hodin by cesta měla trvat pouhých šest hodin. Vlaky by na ni měly vyjet již na konci roku 2012 nebo nejpozději začátkem roku následujícího.

Související