Zatímco ekonomika se pomalu vzpamatovává, pro mladé lidi hledající práci krize nekončí. Vyplývá to z poslední statistiky o nezaměstnanosti absolventů.

Práci od září marně hledá 39 312 mladých lidí. To je více než v letech 2007 a 2008, kdy ve světě vrcholila ekonomická krize. Situace mladých Čechů je dnes téměř bezvýchodná, protože úřady práce jim v tuto chvíli nabízejí pouze 5456 volných míst. Firmy pak dávají raději přednost uchazečům se zkušenostmi.

Vůbec nejhůře se práce hledá čerstvým držitelům výučních listů. V této kategorii je nezaměstnaná téměř pětina absolventů. S odmítavou odpovědí zaměstnavatelů se na pohovorech setkávají hlavně ti, co se vyučili ve stavebních a gastronomických oborech. Relativně dobře jsou na tom mladí strojníci a elektrotechnici.

"Stavebnictví je velice úzce navázáno na vývoj ekonomiky. Je to první odvětví, které se v době krize dostává do útlumu," vysvětluje analytička Daniela Chamoutová z Národního ústavu odborného vzdělávání (NÚOV).

I když se stavebnictví začíná pozvolna oživovat, podle Chamoutové to bude trvat nejméně ještě půl roku, než na to zareaguje i trh práce. U mladých kuchařů a číšníků, kteří jsou nezaměstnaností rovněž silně zasaženi, je to však podle Chamoutové trochu odlišná situace. "Gastronomické obory jsou typické vysokou fluktuací pracovníků. To už jsme pozorovali i před krizí," říká Chamoutová.

Ohledně absolventů jednoznačně platí, že čím nižší vzdělání mají, tím je jejich pozice na trhu práce horší. Držitelé maturitích vysvědčení nebo vysokoškolských diplomů si totiž práci hledají mnohem snáze, než učni. I když ani vzdělanější absolventi to nemají ideální. "Krize se absolventů dotkla daleko více než ostatních zaměstnanců. Chybí jim totiž praxe a firmy vědí, že si v době recese mohou mezi uchazeči více vybírat," říká analytička Chamoutová.

Podle odborníků by měly zvláště střední odborné školy více spolupracovat s podniky, aby vychovávaly přesně ten typ absolventů, který je zrovna na trhu práce potřeba.


více na http://domaci.ihned.cz