Senát je oranžový. Do Afghánistánu už nejspíš nevyjedou další čeští vojáci, z rozpočtu na příští rok vypadně několik miliard.  ČSSD získala v horní komoře většinu hlasů a může splnit to, čím pravici celý týden hrozila - zablokovat zahraniční vojenské mise a také několik úsporných zákonů.
 
Vláda Petra Nečase totiž dostane třeba škrty ve stavebním spoření a sociálních dávkách nebo zvyšování přímých daní do Senátu až v příštích týdnech. Sociální demokraté a komunisté je se svou většinou vrátí sněmovně, takže začnou platit přinejmenším o měsíc později. Takové zdržení zvýší rozpočtový schodek skoro o čtyři miliardy.
 
A podobně komplikované to bude mít Nečasova koaliční vláda se všemi pravicovými reformami, které se teprve chystá předkládat.

Přehledně: výsledky senátních voleb - ZDE

Pro sociální demokraty jsou senátní volby velkým úspěchem. Zvítězili ve 12 obvodech. Získali tedy přesně tolik senátních křesel, kolik k většině potřebovali. Neuškodila jim ani poměrně nízká účast voličů ve druhém kole, oproti prvnímu byla asi poloviční.

Důvody volebního úspěchu sociální demokracie jsou dva. ČSSD vyhrála i květnové volby do sněmovny a podle všech průzkumů je dlouhodobě nejpopulárnější stranou v zemi.

A krátce před senátními a komunálními volbami navíc vláda Petra Nečase, kde hraje hlavní roli ODS, snížila platy desítkám tisíc státních zaměstnanců a prosadila další nepopulární škrty, které se dotknou peněženek lidí.

ČSSD vyhrávala hlavně na Moravě, ale ODS porážela i v českých obvodech. Na Bruntálsku vyhrál s velkým náskokem hejtman a někdejší ministr vlády ČSSD Jaroslav Palas. A to navzdory skandálu, který se před několika týdny v souvislosti s ním objevil, Palas odmítá vysvětlit fakt, že jeho příjmy neodpovídají jeho obrovskému majetku.

Volební sobotu jsme sledovali on-line - ZDE

Do Senátu se pohodlně probojoval také místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který se bude muset vzdát svého poslaneckého mandátu.

Naopak bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla se do Senátu nedostal. Porazil ho starosta Hluboké Tomáš Jirsa z ODS. A z kandidátů ČSSD neuspěl například ani stínový ministr financí strany Jan Mládek.

Překvapením je, že ze Senátu vypadla nezávislá kandidátka na Ostravsku Liana Janáčková. Po šesti letech odejde ze Senátu. Přitom jasně vyhrála první kolo. Senátorce, která proslula přiznáním, že je rasistka, nijak nepomohlo, že ji v týdnu podpořil premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Do horní komory se také neprotlačil jediný kandidát Věcí veřejných Stanislav Czudek. Kampaň dělal dokonce v rámci nemocenské, přesto prohrál se sociálním demokratem Petrem Gawlasem.

Propadl i senátor a bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS. Známý onkolog Jan Žaloudík z ČSSD ho v obvodě Brno-venkov porazil docela výrazně.

Vzkříšení lidovců

Dalším zajímavým výsledkem je úspěch lidovců. Bojovali ve třech obvodech a získali dvě senátní křesla. Pro stranu, která v květnu po dvaceti letech vypadla ze sněmovny, to znamená, že si bude v horní komoře založit svůj vlastní klub, čímž stoupne její význam.

Úspěšné bylo také nezávislé sdružení Severočeši.cz, které minulý týden uspělo i v komunálních volbách. Získalo dva senátory. Oba lze navíc počítat spíš k levici, kandidát sdružení v Ústí nad Labem Jaroslav Doubrava byl dokonce ještě letos členem KSČM.

TOP 09 v sobotu po volbách příliš nejásala. Získala dvě senátorské křesla. Už minulý týden v komunálních volbách tato nová strana navíc příliš nezazářila.

Pokud jde o samotnou ODS, její předseda a premiér Petr Nečas se v sobotu, těsně poté, co byly sečteny všechny hlasy, bránil mluvit o porážce. Několikrát místo toho zdůraznil, že i v minulých senátních volbách občanští demokraté získávali kolem osmi až devíti mandátů. A na obhajobu své strany také upozorňoval, že ODS obhajovala 18 mandátů a ČSSD žádný. "Byla to mision imposible," řekl Nečas.

ODS se ve svém volebním štábu snažila maskovat zklamání. "Jsem rád, že ODS potvrdila, že je jednou ze dvou nejsilnějších stran v zemi," hledal v prohře pozitiva Nečas.

Vypukne válka?

"To, že ČSSD má většinu. je to realita, se kterou umíme žít. Na druhou stranu je jasné, že se zkomplikuje vládní reformní politika. Bude teď otázkou, jak s tím naloží sociální demokracie, jestli její úspěch povede k tomu, že vypukne válka Senátu se sněmovnou, nebo ne," dodal premiér.

V sídle ČSSD vládlo pochopitelně veselí a sociální demokraté si už také plánují, že budou mít svého předsedu horní komory. Hlasů na to mají dostatek. Jedním z hlavních adeptů na post druhého nejvýše postaveného ústavního činitele je bývalý odborářský boss Milan Štěch nebo novopečený senátor Zdeněk Škromach.

Pokud jde o dopad výsledků voleb na jednotlivé strany, nebude bezprostřední. Vítězství ČSSD favorizuje jejího úřadujícího předsedu Bohuslava Sobotku v boji o řádného šéfa strany, který se odehraje příští rok na jaře.

ODS prohra nejspíš nijak neotřese. Volby ale potvrdily, že občanští demokraté mají kvůli mnoha skandálům a ještě nedávnému stylu své politiky velmi pošramocenou pověst. Z dlouhodobé perspektivy bude ale muset její vedení vymyslet způsob, jak ji napravit.

Největší zásah budou mít volby do dění ve Věcech veřejných. Už komunální volby srazily květnové nadšení ze strany Radka Johna velmi nízko. Zatím jen velmi neoficiálně, nicméně čím dál častěji se mezi véčkaři mluví o výměně předsedy.