Sociální demokraté jsou už před začátkem druhého kola senátních voleb mimořádně blízko svého hlavního cíle: co nejdéle blokovat škrty Nečasovy vlády. Těmi chce koalice snížit schodek státního rozpočtu celkem o 45 miliard. Úsporné zákony tak nemusí začít platit od začátku roku, což by v roce 2011 zvýšilo schodek o miliardy korun.

ČSSD totiž nemusí k zablokování zákonů, které třeba zdaní stavební spoření nebo sníží některé dávky, získat v senátních volbách pořád opakovaných 12 senátorů, jež by jim zaručili většinu 41 hlasů.

HN spočítaly, že reálně stačí ČSSD získat jen sedm senátorů. Proti škrtům v sociálních dávkách nebo stavebním spoření jsou totiž nejen dva komunisté, kteří v Senátu zůstanou i po volbách, ale i tři lidovci, kteří se všichni ve druhém kole střetnou právě se senátory ČSSD. Což znamená, že případný neúspěch v těchto obvodech ČSSD zas tak mrzet nemusí.

„Pro sociální škrty, které negativně ovlivní rodiny s dětmi, bych nehlasoval. Stejně tak nebudu hlasovat pro zpětné zdanění stavebního spoření, protože je to za hranicí zákona,“ říká brněnský kandidát KDU Stanislav Juránek.

Premiér Petr Nečas včera v rozhovoru pro HN poprvé připustil, že zákony, které jsou nutné pro snížení schodku pod 135 miliard, možná kvůli případné výhře ČSSD začnou platit pozdě.

Související