Letošním nositelem Sacharovovy ceny za lidská práva je kubánský disident Guillermo Fariňas. Jméno laureáta ocenění, které bude slavnostně uděleno v půlce prosince, oznámil ve čtvrtek ve Štrasburku předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Osmačtyřicetiletý psycholog, nezávislý novinář a disident Fariňas má za sebou více než dvě desítky hladovek, které vyhlásil na protest proti věznění odpůrců kubánského režimu.

Kromě něj se do nejužšího tříčlenného výběru dostal ještě etiopský opoziční předák Birtukan Mideksa a izraelská nezisková organizace Breaking the Silence, která informuje izraelskou veřejnost o různých skutečnostech provázejících okupaci palestinských území.

"Jsem velmi rád, že Evropský parlament dal oceněním Guillerma Fariňase najevo, že boj s totalitním režimem, který svádí nejen Fariňas, ale stovky dalších disidentů na Kubě, není bojem s větrnými mlýny," okomentoval rozhodnutí europoslanec Edvard Kožušník, který patřil k těm, kteří Fariňase na cenu nominovali.

"Byl ochoten a připraven obětovat své vlastní zdraví a život, aby tak vyvinul tlak za změny na Kubě," řekl Buzek. Dodal, že doufá, že bude moci osobně převzít tuto cenu. Ocenil i další kandidáty, všichni podle něj zaslouží úctu a mají podporu europoslanců.

Laureát Sacharovovy ceny obdrží 50 tisíc eur (1,2 milionu korun) a bude pozván na slavnostní vyhlášení 15. prosince ve Štrasburku.

Ocenění pojmenované po ruském vědci a disidentovi Andreji Sacharovovi udělují europoslanci každoročně od roku 1988. Prvním nositelem se stal bývalý jihoafrický disident a exprezident Nelson Mandela, o rok později byl oceněn československý politik Alexander Dubček, jenž patřil k ústředním postavám reforem v někdejším komunistickém Československu v roce 1968.

V minulosti ocenění získali i barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij, předák běloruské demokratické opozice Aljaksandr Milinkevič anebo mezinárodní organizace Reportéři bez hranic.

Související