Vítězky 2010

1. Muriel Anton
Vodafone Czech Republic
2. Libuše Šmuclerová
Ringier ČR
3. Magdalena Souček
Ernst&Young
4. Vladimíra Glatzová
Glatzová&Co
5. Eva Štěpánková
Ryor
6. Alexis George
ING ČR/SR
7. Andrea Ferancová-Bartoňová
Wood & Company
8. Jane Hannah
České Radiokomunikace
9. Vladimíra Papirnik
Squire, Sanders & Dempsey
10. Klára Starková
Generali PPF Holding
11. Taťána le Moigne
Google Česká republika
12. Jaroslava Haid-Járková
Henkel ČR
13. Sonia Slavtcheva
Home Credit
14. Marcela Hrdá
Česká pošta
15. Dita Stejskalová
Ogilvy Public Relations
16. Miloslava Trgiňová
OKD
17. Monika Horníková
GlaxoSmithKline
18. Jana Žižková
SAS
19. Jitka Schmiedová
Česká spořitelna
20. Barbora Stejskalová
T-mobile Czech Republic
21. Zuzana Řezníčková
ČEZ Prodej
22. Lucie Vorlíčková
Vorlíčková & Leitner
23. Věra Výtvarová
PwC Audit
24. Marcela Blachová Mikšová
Eiffage Construction ČR
25. Radka Pekelská
GE Money ČR

V řídicích týmech stovky největších českých firem podle aktuálního žebříčku Czech TOP 100 pracuje celkem 441 manažerů. Žen je v nich však jenom 42, což představuje pouhá 9,5 procenta z celkového počtu.

Ačkoliv je toto číslo stále ještě poměrně nízké, při srovnání s loňským žebříčkem si ženy nepatrně polepšily. Jejich zastoupení v managementech firem se totiž zvýšilo o tři procentní body.

Ženy se dnes podílejí na vedení firem, jako jsou Čepro, OKD nebo Veolia Voda Česká republika. Společností, v níž měly ženy odjakživa vysoké zastoupení, je také tradičně Vodafone Czech Republic, kde jsou v nejvyšším vedení firmy z celkového počtu pěti lidí ženy hned dvě.

Ženy v nejvyšších pozicích dále najdeme v několika nemocnicích, například ve Fakultní nemocnici Hradec Králové nebo Fakultní nemocnici Plzeň.

Že se situace v Česku začíná přece jen pozvolna měnit k lepšímu, dokazuje i fakt, že i v oborech a profesích, kde historicky vždycky převažovali muži, se ženy dokážou skvěle uplatnit. Důkazem toho jsou nejenom na českém trhu dlouhodobě působící ředitelky firem z oblasti IT nebo technologií, mezi nimiž jsou třeba Jana Žižková, ředitelka společnosti SAS, nebo Taťána le Moigne z Googlu, jejichž jména v minulosti našem žebříčku figurovaly. Odráží to i letošní žebříček 25 žen českého byznysu, kam se nově "probojovala" například i šéfka stavební firmy Eiffage Construction ČR Marcela Blachová Mikšová.

Ženy přinášejí nápady

Podle personalistů přináší zaměstnávání žen-manažerek výraznou konkurenční výhodu. Jsou totiž obvykle kreativnější, a tedy schopny do firmy vnést nové nápady. A pokud je tým vyvážený - což ovšem platí i o rovnoměrném zastoupení různých věkových skupin - dokážou jej "stmelovat". Faktem také je, že přistupovat v přijímacím řízení k ženám stejně jako k mužům se firmám vyplácí - už jen proto, že si výrazně rozšíří okruh lidí, které mohou přijmout.

Konzultanti z oblasti personalistiky navíc nepochybují o tom, že zaměstnávání žen přináší i jiné výhody než jen pouhé rozšíření skupiny možných zaměstnanců. Konkrétní zkušenost popisuje Martin Vosecký, majitel poradenské společnosti Catro.

"Když jsme zhruba před rokem hledali vhodné kandidáty na pozici prodejce technických produktů v jedné strojírenské firmě, dívali se na nás nejprve trochu divně, když jsme jim tvrdili, že by v týmu mělo být zastoupeno mnohem více prodejců ženského pohlaví. Nakonec se nám ale podařilo k nim několik kandidátek umístit. Jak se dnes ukazuje, byla to dobrá volba. Ty ženy dosahují velmi dobrých výsledků," říká Vosecký a dodává, že v některých dovednostech jsou dotyčné pracovnice mnohem schopnější než jejich mužští kolegové.

Mají ale i jiné priority

"Jestliže platí, že ženské myšlení je jiné než mužské, pak ženy do vašeho týmu přinesou zcela jiný pohled na věc i možná řešení," zdůrazňuje David Heider, psycholog Assessment Systems.

Podle headhuntera Jana Bubeníka je ovšem jeden z důvodů nižšího počtu zastoupení žen zvláště v náročných vedoucích funkcích na straně jich samých. Řada z nich vědomě a dobrovolně dává přednost rodině před kariérou. Té se pak buď zcela vzdávají, anebo se na ni zaměří až ve vyšším věku, když jim děti už "vyletí z hnízda".

 

 

 


VÍTĚZKY
Muriel Anton, Libuše Šmuclerová a Magdalena Souček.
MONTÁŽ: HN, FOTO: HN - JAN SCHEJBAL

Související