Český prezident Václav Klaus při své jednodenní pracovní návštěvě Londýna neopomněl zkritizovat všeobecné přijímání "dogmatu globálního oteplování". Podle něj je to podobně jako komunismus jedna z nejnákladnějších a nejméně demokratických politických chyb poslední doby.

Při přednášce v londýnském institutu The Global Warming Policy Foundation v úterý večer kritizoval "mocné zvláštní zájmy", které "doktrínu globálního oteplování" prosazují.

V debatě o globálním oteplování nejde již o klima, ale o vlády, politiky a lobbisty, kteří chtějí pro sebe získat více moci a více možností rozhodovat, řekl Klaus. Vědci by podle něj měli pomáhat "politikům i veřejnosti oddělovat mýty environmentalistů od reality".

The Global Warming Policy Foundation založil bývalý britský ministr financí Nigel Lawson, k jehož knize o globálním oteplování Vraťme se k rozumu napsal Klaus předmluvu. Všechny velké britské politické strany, včetně konzervativců, považují boj s globálním oteplováním za klíčovou prioritu.

Klaus: Oteplování probíhá, ale

Václav Klaus dnes řekl, že sleduje pár let publikované teorie a je na straně těch, kdo tvrdí, že kysličník uhličitý není důležitý faktor, není primární příčinou globálního oteplování, a proto lidstvo nenese vinu. Své názory publikoval také knižně v titulu Modrá, nikoli zelená planeta.

Podle české hlavy státu určité oteplování probíhá s přestávkami v posledních 150 letech a "vše ukazuje na to, že budoucí oteplování nebude mít dramatické ani katastrofické důsledky". "Nevypadá to jako hrozba, na kterou musíme reagovat," řekl.

"Masivní propagandu o globálním oteplování" podle Klause spustil summit OSN v Rio de Janeiro v roce 1992. I když skeptici jako on zatím nevítězí, stalo se podle českého prezidenta několik věcí, které jim umožňují určitý optimismus – globální teplota se prý snížila, vznikly nové alternativní hypotézy o fluktuaci klimatu, byla oslabena reputace některých vedoucích stoupenců "doktríny o globálním oteplování" a prosincový summit OSN v Kodani ukázal různorodost názorů i zájmů.

Environmentalistům se podařilo objevit novou "ušlechtilou kauzu" a snaží se prý omezovat lidskou svobodu ve jménu "něčeho", co je důležitější a ušlechtilejší než naše velmi pozemské životy, řekl Klaus. "Pro někoho, kdo strávil většinu života v ´ušlechtilé´ éře komunismu, to není možné přijmout."

"Všeobecné přijímání dogmatu globálního oteplování je jednou z nejnákladnějších a nejméně demokratických politických chyb za generace. Předcházející takovou chybou byl komunismus," prohlásil.

Klaus nepopírá, že "pokud bude nynější trend pokračovat, na rostoucích teplotách někdo vydělá a někdo prodělá". Nedomnívá se ale, že celkový dopad bude negativní, a i kdyby tomu tak bylo, "bude příliš malý, než aby si tím dnešní generace měla lámat hlavu".

"Tolik politiků, důležité skupiny vědeckého establishmentu, důležité vrstvy obchodníků a skoro všichni novináři" to podle Klause vidí "jinak", protože nejen nevěnují dostatečnou pozornost argumentům, ale také již příliš investovali do "panikaření kolem globálního oteplování". "Tato koalice mocných zvláštních zájmů nás všechny ohrožuje," řekl prezident.

Podle něj je třeba "adaptovat se na všechny budoucí změny klimatu (včetně ochlazování)". "Ale nikdy bychom neměli přistoupit na to, abychom ztratili svobodu," řekl Klaus.