Komunistická strany Číny v pondělí zvolila viceprezidenta státu do orgánu, který dohlíží na armádu. Informovala o tom oficiální tisková agentura Nová Čína. Sedmapadesátiletý Si Ťin-pching, který je podle agentury Reuters dlouho označován za pravděpodobného nástupce současného prezidenta Chu Ťin-tchaa, tak zřejmě zvýšil šance na nástupnictví. Chuův mandát končí začátkem roku 2013. V roce 2012 by měl odstoupit z funkce generálního tajemníka ústředního výboru strany.

Ústřední výbor KS Číny, sestávající asi z 370 stranických činitelů, Sia zvolil místopředsedou své ústřední vojenské komise, jejíž je Chu Ťin-tchao předsedou. Podle analytiků to znamená, že Si Ťin-pching sleduje kroky současného prezidenta, který byl do této komise zvolen předtím, než se ujal nejvyššího úřadu.

Podle Josepha Chenga z Hongkongské univerzity se má za to, že Si není první volbou současného prezidenta, jeho zvolení však odráží úsilí strany udržet konsensus a rovnováhu. Volbou Sia se komise rozšířila na 12 členů.

Povýšení schválil ústřední výbor vládní strany v závěru pléna, které se od pátku konalo v Pekingu. Stranické špičky jednaly také o hospodářských prioritách a hospodářském plánu na období 2011-2015, který se podle agentury AP soustředí na veřejné služby a podporu zaměstnanosti, systému sociálních jistot a zajištění kvalitnějšího veřejného zdravotnictví.

Straničtí vůdci zároveň na plénu slíbili, že vyvinou "ráznou, ale zároveň pevnou" snahu, která by vedla k politické reformě. "Je třeba pracovat na zvýšení schopnosti Strany vládnout a udržení její pokrokové povahy, což by zlepšilo její kompetence pro vedení ekonomického a sociálního rozvoje," stojí v oficiálním stranickém dokumentu ze schůze. Agentura AP v této souvislosti připomíná, že straničtí vůdci pravidelně volají po upevnění vedoucí role komunistické strany.

Musí přijít "zásadní průlom" ve struktuře hospodářství

Podle studie švýcarského bankovního domu Credit Suisse financované také čínskými ekonomy je průměrný příjem deseti procent nejbohatších Číňanů 65násobkem příjmu nejchudších deseti procent. Pomyslné nůžky mezi chudými a bohatými se tak ještě více rozevřely.

Podle Nové Číny straničtí vůdci rozhodli, že země musí učinit "zásadní průlom" ve struktuře hospodářství a udržet stabilní a relativně rychlý hospodářský růst. V otázce další "politické reorganizace" se zavázali k "razantnímu, přesto pevnému" úsilí. Podle agentur jsou ale podobné výzvy obvyklé a nic nenaznačuje, že by pevnou vládu komunistické strany v zemi s druhou největší ekonomikou světa mohly narušit politické reformy.

Čínský parlament má pětiletý plán schválit oficiálně začátkem příštího roku.