Většina manažerů má po pěti letech praxe za sebou kolem dvaceti různých manažerských tréninků a kurzů. Když budete testovat jejich znalosti, zjistíte, že vlastně všechno umějí. Pokud bychom ale zjišťovali schopnost tyto znalosti a techniky používat v praxi, došli bychom k tomu, že využívají velmi omezeného množství informací.

Proč tedy vyhledávají zážitkové workshopy? Od pasivní znalosti k aktivní dovednosti a chuti experimentovat je velký skok. Z toho pramení stejně jako ze školy blok k rozvoji a učení klasickým způsobem v učebně, kdy se postupuje podle schématu vysvětli, ukaž, procvič. Tím si vysvětluji ochotu zkoušet se učit jinak, rychle si osvojit postupy a ihned provést změnu. Právě sebezkušenostní programy v sobě koncentrují potřebnou dynamiku a výzvu. A zároveň pracují s tím, co člověk prožívá jak ve svém osobním, tak profesionálním životě.

Vrcholoví manažeři a vůbec všichni aktivní lidí si stále více uvědomují, že čas je stále vzácnější... Možná proto ve svém rozvoji preferují originální sebezkušenostní programy, které v sobě zahrnují výzvu, jakousi zkoušku. Běžně se dnes setkáváme s tím, že vrcholový manažer/podnikatel je zároveň sportovcem, který dobyl osmitisícový vrchol v Himálaji, pěšky došel na severní pól, podnikl obtížný horolezecký prvovýstup. Běhá ultramaratony, účastní se náročných outdoorových survivalů a různé disciplíny s oblibou kombinuje.

Domnívám se, že lidé věří tomu, že když překonají limit v jedné oblasti, podaří se jim to i v jiné. Pokud se zbavím strachu z výšky, zbavím se i ostatních strachů. Pokud se naučím navozovat u sebe stav "proudění" či "zaujetí" u jedné činnosti, dokážu to i v jiné.

Zkrátka, vše u těchto sebezkušenostních projektů se točí kolem prožitku smysluplnosti a autenticity. Zážitku sebe sama - svého strachu, odvahy, limitů, kvalit a potenciálu. Lidé se účastní zážitkových programů, aby zvýšili uspokojení se svým životem. Hledají hlubší smyl, potřebují sebereflexi a poznat svoji hodnotu. Účast na výjimečných akcích, jako je třeba přechod žhavých uhlíků, jim umožňuje prožívat pozitivní momenty, které jim potom dávají pocit rovnováhy.

Pavel Hyťha

psycholog, lektor a kouč zabývající se seberozvojem v oblasti managementu.

Související