V Česku se rodí ambiciózní projekt: vietnamská mediální společnost Viet Media a pražský podnikatel v oblasti médií Petr Vrabec se rozhodli spojit síly a založit první televizi, která bude určena Vietnamcům žijícím v České republice.

Televize se má jmenovat Viet Sen TV (slovo Sen znamená ve vietnamštině Lotos). Stopadesátitisícové komunitě českých Vietnamců nabídne reportáže a zprávy z nejrůznějších oblastí.

"Chceme zahrnout celou škálu žánrů. Ať už reportáže z vietnamských oslav, nebo záznamy z vietnamské fotbalové ligy v Česku. Vysílat chceme i pořady typu S Vietnamcem v kuchyni, jazykové kurzy nebo servisní informace o tom, jak si co zařídit na úřadě," popisuje program Vrabec.

Viet Sen TV bude začínat jako internetová televize, která po rozkliknutí menu nabídne reportáž na přání. "Budeme začínat s týdeníky, každý týden najdou lidé na stránkách nové reportáže. Po roce bychom chtěli přejít na živé vysílání ze studia. Nejprve dvě hodiny denně, pak víc," plánuje Vrabec.

Zhruba do dvou let by se Viet Sen TV měla přesunout z internetu na kabel a na satelit. Moderátoři i redaktoři budou z osmdesáti procent mladí Vietnamci, absolventi českých středních a vysokých škol. Vysílat se bude střídavě ve vietnamštině i češtině s titulky.

"Mladá generace už umí perfektně česky a studující jsou velmi učenliví. Ze zkušenosti vím, že mají velký zájem o média. Cílem pak bude dostat právě mladé Vietnamce i do velkých českých televizí a rádií," říká Vrabec, který by chtěl Viet Sen TV spustit na přelomu února a března.

S unií, nebo i bez ní

Bohulibý projekt má ale jeden zádrhel. Rozjezd studia v Jesenici u Prahy má stát skoro čtyři miliony korun.

Vrabec a Viet Media chtějí peníze z Evropského sociálního fondu a žádají o ně přes ministerstvo práce. Ještě ale nevědí, zda je dostanou.

"Zatím předložili podnikatelský plán, teď mají podat žádost o dotaci. Je předčasné soudit, jestli projekt bude podpořen. V tuhle chvíli můžeme říct jen to, že projekt splňuje podmínky výzvy programu sociálního podnikání, takže jsme doporučili žádost podat," říká Svatava Škantová z ministerstva práce a sociálních věcí.

Jednou z podmínek žádosti o evropské dotace také bylo, že televizi musí vlastnit nově založená společnost. Proto Vrabec a Viet Media s podílem půl na půl založili společnost Viet Sen s.r.o, která bude provozovatelem televize. V případě, že by unie peníze nedala, jsou společníci připraveni jít do projektu na vlastní pěst.

"Peníze bychom dali ze svého, start televize by se tím jen o něco oddálil," říká Petr Vrabec a dodává, že Viet Sen TV bude muset být komerční v každém případě.

I kdyby dotace z Evropské unie vyšla, televizi podrží jen prvních osmnáct měsíců.

"Pak už budeme muset zavést poplatek za sledování a sehnat inzerenty," říká Vrabec.

Jako inzerenty chtějí oslovit velké firmy, hlavně telefonní operátory a banky. Jednou z nich má být i Poštovní spořitelna, která už teď na Vietnamce cílí - ve vietnamské tržnici SAPA vede speciální klientské centrum.

"Zní to zajímavě a v principu bychom o takovou inzerci zájem měli. Záleželo by ale ještě na konkrétních podmínkách," říká mluvčí Poštovní spořitelny Denisa Salátková.

Jen pro mladé

Ve prospěch projektu Viet Sen TV hraje fakt, že Vietnamci dosud žádnou televizi ani rádio v Česku nemají.

Vychází tu jen pět tištěných týdeníků, které vydává Viet Media. Když chtějí Vietnamci žijící v České republice čerstvé servisní zprávy, musejí na zpravodajský portál Vietinfo.eu, který je také velmi oblíbený.

Nevýhodou pro Viet Sen TV na druhou stranu je, že osloví zřejmě jen mladou generaci.

"Projekt může zaplnit jistou mezeru na trhu. Obávám se však, že pro generaci rodičů tak zajímavý nebude a zůstanou u osvědčeného VTV4, kanálu, který se vysílá z Vietnamu," říká odbornice na vietnamskou kulturu v České republice Šárka Martínková.

Související