Maďarský stát uvalil nucenou správu na hliníkárenskou společnost MAL, z jejíž poškozené jímky na jihozápadě země unikly před týdnem tuny jedovatého kalu. Ten zatopil několik obcí a zabil osm lidí. Policie v úterý obvinila v pondělí zatčeného generálního manažera MAL z nedbalosti. Kolem poničené nádrže u hliníkárny byla téměř dobudována ochranná hráz, kterou zbývá zpevnit vápencem. Lidé z přilehlé obce Kolontár, kteří byli evakuováni z obavy před novými trhlinami v původním valu, se ale nebudou moci vrátit do svých domovů dřív než v pátek.

Po protržení hráze vyteklo počátkem minulého týdne z nádrže na 700 tisíc krychlových metrů jedovatého kalu, který zasáhl několik okolních obcí, zcela zničil život ve dvou řekách a poškodil do určité míry i Dunaj. Původní poničené hrázi hrozilo nové zhroucení, které by znamenalo únik dalších až 500 tisíc krychlových metrů kalu.

Nová ochranná hráz, která má nové katastrofě zabránit, je dlouhá asi 1500 metrů, což je o kilometr víc, než se v původních krizových plánech počítalo. V základně je široká 30 metrů, vysoká je čtyři metry.

Podle mluvčího záchranářů Tibora Dobsona se riziko dalšího narušení hráze výrazně snížilo. Jedovatá kaše, která zůstala v nádrži, obsahuje navíc mnohem méně vody, takže i v případě dalšího protržení by kal postupoval k lidským obydlím mnohem pomaleji, řekl Dobson. Obsah sousední nádrže se snížil, aby byl omezen tlak na její boční náspy.

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí řekl poslancům, že stát by měl společnost MAL a její majetek dočasně převzít. Poslanci ještě večer téměř jednohlasně přijali potřebný zákon, který prezident Pál Schmitt v úterý podepsal.

Produkce hliníku se obnoví o víkendu

Orbán na maximální dobu dvou let jmenoval vládním komisařem pro dohled nad MAL šéfa výboru pro výjimečné události Györgye Bakondiho, uvedla MTI. Komisařovi poskytuje v pondělí schválená legislativa značnou pravomoc. Bakondi již oznámil, že produkce hliníku se pravděpodobně obnoví o víkendu. Dále dodal, že činnost MAL celkově prověří daňový úřad.

Obnovení provozu označil Orbán jako jeden z důležitých cílů, protože závod u Kolontáru zaměstnává mnoho místních obyvatel. Generální manažer MAL Zoltán Bakonyi se podle policie dopustil nedbalosti, protože nevypracoval mimořádný plán pro krizové situace. Zadržený uvedl, že po něm plán pro možné protržení hráze odkaliště nikdy žádný úřad nebo šéf společnosti nechtěl.

Manažer je od včerejšího zadržení ve vazbě, kde setrvá do procesu, uvedla MTI. Vyšetřovatelé se totiž obávají, že by mohl ovlivňovat svědky. Bakonyi, který je synem majitele společnosti a jednoho z nejbohatších lidí v zemi, již proti vzetí do vazby podal stížnost.

Barroso: Katastrofa  je velmi vážná

Do Maďarska přijel předseda Evropské komise José Manuel Barroso, který v úterý v přednášce na univerzitě v jihomaďarské Pécsi označil katastrofu v hliníkárně za "velmi vážnou". Ocenil přitom rychlou reakci maďarské vlády. Po následném jednání s Orbánem řekl, že EU vyšle do země další experty na odstraňování škod po chemickém znečištění. Do Maďarska již přitom EU vyslala na žádost Budapešti pětičlennou skupinu mezinárodních odborníků. Tři z nich jsou podle agentury MTI již na místě havárie.

Ekologická organizace Greenpeace v úterý oznámila, že v oblasti zasažené kalem naměřila zvýšené hodnoty prachu. Pracovní čety, které v místě působí, z bezpečnostních důvodů nosí roušky nebo masky.

Slovenští vodohospodáři na svém webu uvedli, že mrtvé ryby v Dunaji, kam se kal po přítocích dostal, přinesla voda z Maďarska. Dunaj nebyl výrazně zasažen a zvýšené hodnoty hliníku a vanadu již klesly pod povolenou hranici.