Antické ruiny, dělníci pohybující se v prohřátém středomořském podzimu: antické termální lázně Allianoi na západě Turecka by se mohly stát archeologickou lokalitou jako jiné. Zde však neprobíhají vykopávky, zde se pohřbívá, napsala agentura AFP.

Před vyděšenými zraky archeologů, jimž je vstup do lokality zakázán, vysypávají dělníci trakaře písku na základy Galénovy nemocnice. Klaudios Galénos byl jedním z nejznámějších starověkých lékařů, narodil se ve 2. století v nedalekém městě Pergamon, nyní Bergamě.

Do konce roku tu bude jezero

Brzy přijdou na řadu a zmizí pod pískem lázně s bazénem stále ještě napájeným teplým pramenem a chráněným zdmi vysokými pět metrů, sloupový sál, mozaiky i kryté stromořadí.

Cílem této operace je zachovat lokalitu pro příští generace. Neboť pro tuto chvíli úřady rozhodly, že se údolí, v němž lázně leží, změní v umělé jezero, které bude zavlažovat 8000 hektarů zemědělských ploch.

Stavba přehrady skončila v roce 2007 v Yortanli a nádrž má být naplněna do konce letošního roku.

Profesorovi Ahmetu Yarasovi puká srdce. Devět let vedl v Allianoi vykopávky a dnes smutně přihlíží, jak četné dosud neodkryté poklady unikají vědcům.

Písek a cement památku nezachrání

"Je obvyklé, že se před jakoukoli akcí kulturní bohatství nejprve probádá a sepíše se inventář. Zaplavení zóny před ukončením vykopávek se rovná masakru," lamentuje vědec a ujišťuje, že probádáno dosud nebylo 80 procent této lokality.

"Nikde na světě neexistuje tak dobře zachované antické zdravotní centrum, termální lázně. Bohužel vše bude navždy ztraceno," dodává.

Podle archeologa není pochyb o tom, že písek a cement nestačí ke konzervaci lokality, nad níž bude do výše 30 metrů voda.

"I kdyby byla uchráněna, pak za 50 let usazeniny z přehrady dosáhnou 15 nebo 16 metrů. Bylo by bláhové snažit se v takové hloubce znovu něco vykopat," prohlašuje.

Obyvatelé nedalekých vesnic nepohlížejí na věci tímto způsobem.

 

"Přehánějí, nemyslím, že tam je něco významného. Je to prostě teplý pramen," konstatuje dvaapadesátiletý Mehmet Aydin, který pěstuje bavlnu, rajčata a kukuřici. Naplnění přehrady pro něho znamená konce problémů se zavlažováním.

"Je to jen teplý pramen"

Ministr životního prostředí Veysel Eroglu dokonce koncem srpna prohlásil: "Allianoi neexistuje, je to výmysl... Je to jen teplý pramen, jaké jsou všude v Turecku."

Jeho prohlášení vědeckou obec konsternovalo a zástupci Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), evropského programu Europa Nostra a Svazu evropských archeologů napsali turecké vládě dopis, v němž ji vybídli, aby zachovala kulturní dědictví Allianoi.

Zdá se však, že je rozhodnuto, ministr kultury Ertugrul Günay je zřejmě jen málo ochoten zpochybnit poslední rozhodnutí místní komise pro zachování této památky, která koncem srpna o zakrytí lokality rozhodla. "Konečně Allianoi bylo skryto pod zemí dlouhý čas, teprve vykopávky ho odkryly," prohlásil.