Největším nepřítelem nákupů ze zahraničí je v mnoha případech poštovné. Zatímco u obchodů v zemích Evropské unie je možné najít obchody s nižším poštovným, než jaké si účtují české e-shopy, zájemce o zboží z USA čeká nemilé překvapení. Standardní poštovné u zboží, které se nevejde do běžné obálky, přijde na stovky až tisíce korun podle rozměrů a hmotnosti.

Malý balíček 20 x 7 x 4 cm s hmotností do dvou kilogramů bez pojištění lze poslat za 230 korun, ale do takového balíčku se vejde několik triček. U větších nákupů z USA je ale nutné při kalkulacích počítat s navýšením celkových nákladů i o desítky procent.

Na zvýšení opticky výhodné ceny zboží z USA nebo asijských zemí se podílí také nutnost doplatit DPH a clo. DPH cenu zvedne o 20 procent, clo u oblečení je nejčastěji 12 procent, ale třeba digitální fotoaparáty nebo sluchátka se obejdou bez cla. Daním a clům se nicméně dá vyhnout. Stačí, když hodnota zásilky ze zemí mimo Evropskou unii nepřesáhne limit 150 eur (asi 3800 Kč). Aby to nebylo příliš jednoduché, zavedla Evropská unie různá pravidla pro zásilky poslané poštou a pro zásilky přepravované kurýrnímu službami a logistickými firmami.

Pokud zásilka překročí hranice Evropské unie v režii pošty, cena poštovného se do celkové hodnoty zásilky nepočítá. Pokud ale zboží veze kurýrní nebo logistická soukromá firma, zahrnuje se do bezcelního limitu i cena přepravy. V případě zboží z USA jde o výrazný rozdíl. Například u zboží posílaného z e-shopu značky GAP převáží kurýrní služba a přeprava stojí přibližně 1000 korun. Pokud tedy zákazník bude chtít využít bezcelní limit, může nakoupit zboží za 2800 korun. Pokud limit 3800 překročil byť o jedinou korunu, zaplatí na clu a DPH dalších 1200 korun. Poplatky tedy budou tvořit téměř tolik, kolik zaplatí za samotné zboží. Na druhou stranu není nutná panika, samotný GAP přímo při výpočtu celkové částky za zboží a poštovné rovnou uvádí odhadovanou výši poplatků.

 

150 eur, 207 usd, 3800 Kč

celní hodnota zboží zaslaného ze zemí mimo EU, které nepodléhá clu a DPH