Manželka čínského disidenta Liou Siao-poa, který v pátek obdržel Nobelovu cenu za mír, se v neděli setkala se svým vězněným mužem. Žena to potvrdila prostřednictvím internetu. Vzkaz na twitteru ověřil blízký přítel rodiny, uvedla agentura AP.

Čtyřiapadesátiletého básníka a literárního kritika, který cenu získal za "dlouhodobý nenásilný boj" za lidská práva, o udělení významného ocenění informovala sama vězeňská služba v sobotu. Při setkání s manželkou se Liou podle ní dojetím rozplakal.

O schůzce manželů už dříve s odvoláním na rodinné zdroje informovalo hongkongské informační centrum pro lidská práva a demokracii. Úřady jí mobilní telefon v sobotu odpojily, takže do neděle se s úplnou jistotou nevědělo, jaký je její osud.

Setkání, které se podle agentury DPA uskutečnilo v odpoledních hodinách tamního času ve věznici v městě Ťin-čou, v němž si Liou odpykává jedenáctiletý trest za "podvracení státní moci", umožnila policie. Ta manželku na cestě do asi 500 kilometrů od Pekingu vzdáleného města "doprovodila".

Padesátiletá Liou Sia se obávala, že jí po návštěvě manžela nebude umožněno vrátit se do Pekingu a že bude umístěna do domácího vězení. Podle hongkongského centra by se však měla do hlavního čínského města vrátit v pondělí. Několik policistů v civilu v neděli odhánělo od jejího domu novináře.

"Je to kriminálník"

Rozhodnutí Nobelova výboru ukázalo na nedostatky v dodržování lidských práv v nejlidnatější zemi světa a Čína se proti němu ostře ohradila. Udělení ceny označila za "nepřátelské gesto", neboť Liou je prý běžný "kriminálník".

Sobotní úvodník v anglické verzi státem vydávaných novin Global Times hovořil o tom, že záměrem rozhodnutí Nobelova výboru bylo provokovat Čínu. To se ale nepovede, naopak výbor se zostudil, napsal neidentifikovaný autor. "Zdá se, že namísto míru nebo jednoty v Číně by Nobelův výbor rád viděl zemi rozpolcenou ideologickým svárem, anebo ještě lépe rozpadlou jako Sovětský svaz," stálo také v úvodníku.

Čínská média o Liouovi neinformovala

Ve většině čínských médií však o Nobelově ceně pro Lioua nebylo vůbec nic. Bez propojení na zahraniční internet prostřednictvím VPN serverů bylo pro čínské uživatele nemožné dozvědět se o Nobelově ceně za mír udělené jednomu z jejich krajanů. Zadání výrazu "Liou Siao-po" do internetových vyhledávačů vracelo jen prázdné stránky či chybové hlášky: "Výsledky hledání neodpovídají platným pravidlům a nařízením," stálo v jedné z nich.

Velké čínské zpravodajské webové servery odstranily zvláštní sekce, které obsahovaly články o Nobelových cenách. Čínští cenzoři zakódovali obsah CNN či BBC týkající se informací o udělení ceny. A dokonce i uživatelé mobilních telefonů si stěžovali, že nemohou odeslat textové zprávy obsahující Liouovo jméno.

Hromadné zatýkání

I proto Liou Siao-poa většina obyčejných obyvatel Číny vůbec nezná. Ti, kteří jej znají a podporují, se však již reakce komunistického režimu dočkali. V pátek čínská policie zatkla na 20 bojovníků za lidská práva, kteří cenu pro Lioua v Pekingu oslavovali. Další byli prý zatčeni v Šanghaji. Řadě čínských aktivistů byly odpojeny mobilní telefony a není jim dovoleno opustit domovy.

Liou Siao-po, kterého německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung označil za "čínského Havla", byl v roce 1989 jedním z vůdců protestů na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men). Během 90. let strávil tři roky v pracovním nápravném zařízení. Loni byl odsouzen k 11 letům vězení za sepsání výzvy Charta 08 k demokratizaci země. Ta se inspirovala československou Chartou 77, k jejímž vůdčím osobnostem Václav Havel patří.