Světový finanční představitelé zahájili v pátek podzimní zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ve znamení rostoucího napětí kvůli kurzům světových měn a snahám některých zemí získat nízkými kurzy obchodní výhodu. Ministři a centrální bankéři budou usilovat o "měnový mír", protože "měnová válka", o níž se stále častěji mluví, by ve světě podkopala křehké ekonomické oživení po loňské hluboké recesi.

Již v pátek ráno se sešla skupina nejvýznamnějších vyspělých a rozvíjejících se zemí G20 a podle některých účastníků zde byly znát snahy o řešení vznikajících tenzí. Večer se sejdou za zavřenými dveřmi ministři financí a šéfové centrálních bank elitního klubu G7.

Americký ministr financí Timothy Geitner prohlásil, že snahy o zmírnění nerovnováh v globální ekonomice nepostupují tak, jak je nutné, a v narážce na čínskou kurzovou politiku podotkl, že vládní zásahy na podporu podhodnocených měn toto úsilí brzdí. "MMF musí o těchto problémech otevřeně mluvit a získávat podporu pro řešení," řekl.

Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn označil ve čtvrtek otázku směnných kurzů v usilování o dosažení globální rovnováhy za klíčovou. "Všichni chceme obnovit rovnováhu globální ekonomiky; to však nebude možné bez změny relativní hodnoty měn," řekl.

"Měnová válka" by měla jen poražené

Země s hlavními světovými měnami by měly zajistit, aby k žádným "měnovým válkám" nedošlo, prohlásil v rozhovoru pro agenturu Reuters předseda "euroskupiny" ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker. "Vyšli by z toho jen poražení. Nevím, kdo by na tom mohl získat."

Juncker však nesouhlasí s návrhy na nové globální měnové uspořádání, jako byla v roce 1985 měnová dohoda z newyorského hotelu Plaza, která devalvovala dolar proti jenu a německé marce. "Je zapotřebí, aby zástupci tří nebo čtyř hlavních měn neustále diskutovali, ale nemyslím si, že je čas na nějakou definitivní dohodu," řekl.

Šéf Mezinárodního měnového a finančního výboru Júsuf Butrus-Ghálí uvedl, že spory kvůli kurzům měn se budou o víkendu řešit v klidu "v uzavřených místnostech", a nikoli ve veřejných debatách. Podle něho pomůže už jen to, že jednotlivé země budou o tomto problému alespoň společně mluvit. "Čím více o tom budeme diskutovat, tím lépe budeme chápat, co to je za problém," řekl šéf řídícího výboru MMF.

Čína pod palbou kritiky

Čínská politika směnného kurzu vyvolává stále větší kritiku Spojených států, Evropské unie a MMF za udržování uměle podhodnoceného kurzu jüanu a nekalé zvýhodňování svého exportu. Letos v červnu Peking kurz jüanu po dvou letech pevného kurzu uvolnil, avšak dovoluje mu jen omezený pohyb. Jüan sice od té doby vůči dolaru posílil o 2,3 procenta a dnes vystoupil nejvýše od přelomové revalvace z roku 2005, vůči ostatním měnám však zpevnil, protože dolar celkově klesl o deset procent.

Dalším zdrojem napětí je Japonsko, které v polovině září přikročilo k první intervenci proti růstu své měny za šest let, což vyvolalo nelibost v USA i Evropě. Proti růstu svých měn zasahují i země jako Brazílie a Jižní Korea, jejichž měny rostou kvůli prudkému přílivu krátkodobých investic.

Vinu na měnové válce však mají i Spojené státy. Dolar v poslední době výrazně klesá a nejvíce k tomu přispívají očekávané kroky americké centrální banky, která se v zájmu podpory slábnoucí domácí ekonomiky chystá dál uvolnit měnovou politiku. Američtí politici nyní podle pozorovatelů usilují o co nejnižší kurz dolaru, protože ten může podpořit růst exportu poté, co neuspěly snahy nastartovat standardní růstové tempo rozsáhlou vládní stimulací domácí poptávky.