Britští kritici jsou sice nadšeni posledním románem amerického spisovatele Jonathana Franzena Freedom, ale jeho britské vydání zatím provází smůla. Nejprve román vyšel v neautorizovaném znění a musel být rychle stažen z prodeje a potom při večírku na Franzenovu počest šprýmaři autorovi ukradli brýle a požadovali za ně výkupné.

Nakladatelství Fourth Estate vydalo čtvrtý Franzenův román minulý týden, ale omylem poslalo do tiskárny nedokončenou a neopravenou verzi s chybami. Z asi osmdesáti tisíc vadných výtisků prvního vydání se prodala zhruba desetina. Když nakladatelství na chybu přišlo, stáhlo celý náklad z knihkupectví a narychlo přes víkend vytisklo správnou verzi románu o pěti stech šedesáti dvou stranách.

Vadný výtisk nicméně předem dostali britští recenzenti, kterým ale zjevně chyby nevadily a zahrnuli román jednapadesátiletého autora nadšenými kritikami. Při pozdějších dotazech kritici řekli, že žádné nedostatky v textu nepozorovali a že se zřejmě jedná o zásahy, které autor sice považuje za důležité, ale čtenářské vnímání celého textu nijak nemění. Sběratelé literárních kuriozit se naopak toto vadné vydání snažili získat, neboť mají za to, že by v budoucnu mohlo jít o cenný předmět.

Při večírku po vydání - již opraveného - románu pak postihla Jonathana Franzena další nepříjemnost. Při párty ve známé Serpentine Gallery v londýnském Hyde Parku mu dva šprýmaři strhli brýle a utekli s nimi. Za sebou zanechali jen vzkaz, že požadují výkupné sto tisíc liber.

Společným úsilím policie a zaměstnanců nakladatelství se ale útočníky podařilo lapit a brýle Jonathanu Franzenovi vrátit. Později se ukázalo, že lapkové na večírek nebyli pozváni a vydávali se za redaktory jiného nakladatelství. Americký autor uvedl, že je nemíní žalovat, protože jde o "neškodný šprým".

V češtině vyšel z díla Jonathana Franzena dosud pouze román Corrections (2001). V roce 2004 jej pod názvem Rozhřešení publikovalo nakladatelství Ikar.