Vláda ve středu schválila návrh na snížení platů ústavních činitelů včetně soudců a státních zástupců. Podle předloženého návrhu se mají mzdy politiků do roku 2014 snížit oproti současnosti o pět procent. U soudců mají klesnout pouze pro příští rok. Novela zákona nyní poputuje do sněmovny, schválit ji musí také Senát a podepsat prezident.

Kabinet Petra Nečase navrhuje soudcům obchod: když přistoupí na pětiprocentní snížení v roce 2011, vrátí se jim v letech 2012 až 2014 plat na současnou úroveň.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) po jednání vlády řekl, že platy politiků stagnují už od roku 2007. Bezprecedentně tak budou zmrazeny a dokonce sníženy na osm let.

U soudců se má podle návrhu platový základ snížit na 54.005 korun. Pak se vrátí na úroveň platové základny z roku 2009, tedy 56.849 korun. Mzda soudců se odvíjí od základu násobeného koeficientem podle dosažené praxe a pozice, kterou zastávají. O platy soudců se zákonodárci léta se soudci přou, nyní návrh oddělil jejich platy od výpočtu platů politiků. Soudcům se ani tentokrát návrh nelíbí a nesouhlasí s ním ani státní zástupci.

Podle prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka není ve středu schválený návrh korektní a znamená téměř trvalé zmrazení platů soudců. Vláda jim chce podle něj navíc snižovat mzdy, které nerostou již od roku 2007. "Rozumné a spravedlivé by bylo, kdyby se snižovalo z nezmrazených platů," řekl ČTK Lichovník. Dodal, že zatímco platy v nepodnikatelské sféře, od kterých se soudcovské mzdy odvíjejí, vzrostly od roku 2002 o 52 procent, platová základna u soudců stoupla pouze o 22 procent. Podle něj se tak soudcům snižují platy dvakrát.

"Věc jsme velmi zvažovali, jednáme po zralé úvaze, absolvoval jsem jednání se soudcovským stavem, nicméně vláda nemá důvod ze svého stanoviska ustoupit," uvedl k námitkám soudců premiér Nečas s tím, že je třeba nalézt metodu, jak platy soudců vypočítávat. S jejich zástupci chce proto dál jednat. Není podle něj ale důvod, proč by soudci měli být jediní, koho se úsporná opatření v příštím roce nedotknou.

"Návrh je připraven tak, aby neodporoval principům proporcionality úpravy platů soudců, nelze jej považovat za útok na platy soudců," řekl už dříve Drábek.

U poslanců, senátorů a ministrů se platy sníží o pět procent na celé volební období, čili do roku 2014. Vycházet se u nich ovšem má z letošních mezd, které jsou oproti roku 2009 nižší o čtyři procentní body. Jejich platová základna má být podle návrhu na úrovni 51.844 Kč. I u nich se při výpočtu platu základna násobí příslušným koeficientem podle vykonávané funkce.

Na platy nám nesahejte

Soudci se letos už jednou snížení platů dokázali ubránit. Ústavní soud před necelým měsícem zrušil opatření, jež připravil ještě úřednický ministr financí Eduard Janota. Mzdy mužů a žen v talárech se jím snižovaly o čtyři procenta.

Soud při zrušení opatření argumentoval tím, že ve státní správě nedošlo k plošným škrtům. A jak upozorňuje generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek, "z nálezů Ústavního soudu vyplývá, že snižování materiálního zabezpečení soudců je protiústavní".

Podle ministra spravedlnosti a předsedy Legislativní rady vlády Jiřího Pospíšila by měli soudci vyjádřit solidaritu s ekonomickou situací země. "Ovšem nelze vyloučit, že to někdo ze soudců zase napadne," připustil tento týden Pospíšil.