Polovina lidí s nádorem na mozku umírá během prvního roku po jeho vytvoření. Většina pacientů zemře do tří let. Klinické testy přitom ukázaly, že lidé, jimž lékaři pravidelně podávali vakcínu, byli naživu i pět let po objevení nádoru.

Lékaři vybrali 35 pacientů s nádorem mozku, kteří podstoupili chemoterapii i ozařování. Osmnácti z nich začali každý měsíc podávat experimentální léky, druhá polovina nemocných sloužila jako porovnávací vzorek. U pacientů, kteří dostávali vakcínu, se nádor znovu objevil v průměru o rok později než u těch, kteří byli léčeni pouze obvyklými prostředky. Průměrně také s nemocí žili o 15 až 26 měsíců déle.

Podle Sampsona lék blokuje činnost genu zodpovědného za bujení rakovinných buněk. Vakcína vyhledává bílkoviny, které jsou výhradně v rakovinných buňkách, což podle lékařů omezuje vedlejší účinky léku.

Ředitel brněnského Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) profesor Jiří Vorlíček ČTK řekl, že vakcínu na jeden druh mozkových nádorů vyvinuli a ověřují ve společném projektu také Univerzitní centrum buněčné imunoterapie při Masarykově univerzitě v Brně a MOÚ.


Podle webu nadačního fondu Modrá kotva, jenž projekt finančně podporuje, jde o pacienty s nově zjištěným glioblastomem. Po prodělané operaci je pro ně vyrobena vakcína z dendritických buněk, tedy buněk jejich imunitního systému. Ty podpoří lymfocyty, výkonné buňky imunitního systému, aby cíleně zničily nádor. Obdobný přístup testovalo i několik západoevropských pracovišť. Protinádorová vakcína se podává k současné standardní léčbě.