Ruská centrální banka zrušila bankovní licenci International Industrial Bank (IIB). Je to poprvé od počátku krize v roce 2008, kdy přišla o licenci jedna z 30 největších ruských bank.

Centrální banka uvedla, že IIB neplnila federální zákony o bankovní činnosti, ani pravidla centrální banky, a nebyla schopna plnit požadavky věřitelů. Objevily se rovněž nesrovnalosti ve vykazování finančních údajů.

"Kvůli ztrátě likvidity (IIB) neplnila své závazky vůči věřitelům včas. Kromě toho se držela vysoce riskantní politiky a nevytvořila adekvátní rezervy," uvedla centrální banka. "Navíc banka poskytovala Bank of Russia nesprávné finanční zprávy a neplnila požadavky regulátora," dodala.

IIB byla v zemi známá pod jménem Mežprombank. Jejím majitelem je ruský magnát a člen parlamentu Sergej Pugačev. Banka jednala v uplynulých třech měsících o možné restrukturalizaci dluhu s největšími věřiteli, včetně centrální banky, které dluží 32 miliard rublů (zhruba 18,8 miliardy Kč).

Podle analytiků je případ IIB ojedinělý a neměl by mít na bankovní sektor širší dopad. Její podnikání totiž bylo atypické, IIB se zaměřovala hlavně na financování konglomerátu United Industrial Corporation (OPK), který vlastní Pugačev a jeho rodina. OPK vlastní mimo jiné loděnice OPK Shipbuilding či těžaře uhlí YPK.

Ruská centrální banka v době krize zrušila licenci desítkám bank. Doposud se však vždy jednalo jen o menší hráče na ruském trhu, kde působí kolem 1000 bank, napsala agentura Reuters.