Podruhé během jednoho roku sáhnou politici na platy soudcům. Materiál z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, který soudce připraví o dvacetinu jejich mezd, míří do vlády. Zde lze očekávat hladké schválení. Stejně tak lze očekávat, že krácení soudcovských platů bude opět řešit Ústavní soud.

Kabinet Petra Nečase navrhuje soudcům obchod: když přistoupí na pětiprocentní snížení v roce 2011, vrátí se jim v letech 2012 až 2014 plat na současnou úroveň.

"Návrh je připraven tak, aby neodporoval principům proporcionality úpravy platů soudců, nelze jej považovat za útok na platy soudců," řekl Drábek. Samotní politici by si podle jeho návrhu mzdy snížili o pět procent na celé čtyřleté funkční období. Snížení platů zhruba 3500 soudců přinese státní pokladně podle ministerstva úspory ve výši jedné miliardy korun.

Na platy nám nesahejte

Soudci se letos už jednou snížení platů dokázali ubránit. Ústavní soud před necelým měsícem zrušil opatření, jež připravil ještě úřednický ministr financí Eduard Janota. Mzdy mužů a žen v talárech se jím snižovaly o čtyři procenta.

Soud při zrušení opatření argumentoval tím, že ve státní správě nedošlo k plošným škrtům. A jak upozorňuje generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek, "z nálezů Ústavního soudu vyplývá, že snižování materiálního zabezpečení soudců je protiústavní".

Ani druhý návrh na snížení platů nepřijímají soudci smířlivě. "Nelíbí se nám to a říkali jsme to premiérovi i ministrovi," uvedl prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. Podle něho by bylo korektní, aby byly platy soudců nejprve rozmrazeny a teprve poté sníženy. Soudci totiž v minulosti přistoupili na zmrazení, a tak jejich platy už tři roky nerostou. Kdyby však vláda provedla škrty až v rozmrazených platech, došlo by k jejich faktickému nárůstu.

Solidarita s ekonomickou situací

Pětiprocentní škrty v platech, které se po roce vrátí na svou úroveň, mají kabinetem hladce projít. "Jde o variantu, která má ve vládě majoritní podporu, zřejmě to ve středu kabinet podpoří," řekl ministr spravedlnosti a předseda Legislativní rady vlády Jiří Pospíšil. Podle něho by měli soudci vyjádřit solidaritu s ekonomickou situací země. "Ovšem nelze vyloučit, že to někdo ze soudců zase napadne," připustil Pospíšil.

Lichovník v pondělí nechtěl předjímat, zda k tomuto kroku někdo ze soudců skutečně sáhne. Drábek se však v návrhu "pojistil" i proti případnému zrušení škrtů - zanesl do něj totiž snížení koeficientu, podle nějž se platy soudců vypočítávají.

Pokud se tedy soudci nesmíří s jednoletým úsporným opatřením, budou se jejich platy odvíjet od zákona, který jim je zmrazí stejně, a to na téměř stejnou úroveň, jíž chtějí ministři dosáhnout svými škrty. "To je naprosto bezprecedentní. Ústavní soud na jaře akceptoval jen dočasné zmrazení, zatímco snížení koeficientu by znamenalo zmrazení trvalé," rozčiluje se nad ministrovým návrhem Lichovník.

Oddělení platů až příští rok

Ve vládě zazněl i návrh, aby se dalším ústavním stížnostem předešlo zrušením návaznosti soudcovských platů na platy politiků. Toto trvalé oddělení ale Drábkův dokument neřeší.

"Návrh zákona dostatečně odděluje postup u platů soudců a ostatních ústavních činitelů. Není možné během čtrnácti dní připravit zcela nový speciální zákon, ani to nebylo naším záměrem," vysvětluje ministr. Kabinet se však k této myšlence v budoucnu zřejmě vrátí. "Je to jedna z variant. V příštím roce ještě povedeme diskuzi o širších a koncepčních změnách," řekl Pospíšil.

Jak se mají snížit platy ústavních činitelů

(jde o základní hrubou mzdu)