Pokud se stav americké ekonomiky a její vyhlídky nezačnou už brzy zlepšovat, tamní centrální banka (Fed) zřejmě bude muset sáhnout k dalším krokům na její podporu. Řekl to v pátek prezident Federální rezervní banky v New Yorku William Dudley. Současnou situaci, kdy je vysoká nezaměstnanost a příliš nízká inflace, podle něj není možné akceptovat.

"Pokud se hospodářské vyhlídky nezačnou vyvíjet takovým způsobem, že v brzké době budu mít větší důvěru v lepší výsledky jak u zaměstnanosti, tak u inflace, budou další kroky zřejmě nezbytné," řekl Dudley, jehož citovala agentura Reuters.

Dudley je považován za bankéře, který patří mezi takzvané holubice. Ti se snaží prosazovat takovou měnovou politiku, která podporuje hospodářský růst a tvorbu pracovních příležitostí. A to i za cenu, že se tím přechodně zvýší inflace. Opakem jsou jestřábi, kteří dávají důraz na boj s inflací a udržení cenové stability.

Další kroky: nákup dluhopisů

Nástroje, o nichž Fed uvažuje, by podle Dudleyho mělo být možné využít. Jako zakázané se prý nejeví. Pokud by Fed k dalším podpůrným krokům sáhnul, mohl by například kupovat další dluhopisy. To je jedna z možností, které ještě zbývají, protože základní úroky jsou už delší dobu prakticky na nule.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru