Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) prohlásil, že bude chtít zdravotníkům pro příští rok zachovat současné platové tabulky. "Budu prosazovat, aby se platové tabulky příští rok neměnily," řekl v pátek v Senátu.

Jeho další ústupek v odměňování zaměstnanců veřejného sektoru budí ale po událostech uplynulých dnů spíše otázky, čeho tím chce ministr ve skutečnosti dosáhnout.

Vzkazuje totiž sice, že pro příští rok necítí nutnost příliš měnit stávající odměňování a skutečnou reformu platů provede až od roku 2012. Jenže vláda přitom ve velké tichosti škrtla ze zákoníku práce zásadní věc: koeficienty, které stanoví, jak se mají platy zvyšovat s délkou praxe.

O tom, že je chce zrušit, přitom Drábek odborům neřekl a materiál, který minulou středu kabinet schválil, byl uvolněn až v pátek ráno.

Drábek teď říká, že úpravy zákoníku práce jsou nutné, aby mohla začít platit nová tabulka pro učitele, která jim zajistí nástupní plat alespoň dvacet tisíc hrubého. A pro ostatní resorty, že je v příštím roce použít nemusí. Jenže tím také otevírá cestu, aby s platy zaměstnanců veřejného sektoru mohla vláda jen svým nařízením hýbat mnohem více než nyní.

Odbory mluví o destrukci tarifního systému

Za odbory sdružující zaměstnance z rozpočtové sféry v pátek v Senátu vysoupila jejich předsedkyně Alena Vondrová. Prohlásila, že odbory nesouhlasí s Drábkovým návrhem na rozšíření takzvaného pásmového odměňování.

"Ve všech jednáních, která proběhla, se odbory (s vládou) na ničem nedohodly a dnes tímto způsobem poprvé zveřejňují své stanovisko," řekla Vondrová. Navržené změny platového systému podle odborů představují destrukci tarifního systému. Nové znění by vládě umožnilo stanovení libovolného počtu platových stupnic s různě modifikovaným počtem platových stupňů. Jedinou konstantou by zůstal současný počet platových tříd.

"Nelze to vůbec nazvat zrušením platových stupňů, nic takového se neděje," oponoval Drábek, návrh označil za základ pro další jednání.