Společnost Fortuna Entertainment Group, která je podle objemu přijatých sázek vedoucím poskytovatelem kurzových sázek ve střední a východní Evropě, ve středu oznámila záměr uvést své akcie na burzy cenných papírů v Praze a Varšavě. Fortuna o tom informovala v tiskové zprávě.

Nabídka by měla sestávat z veřejné nabídky v Česku, Polsku a na Slovensku a z neveřejné nabídky institucionálním investorům ve vybraných jurisdikcích mimo tyto tři země.

Podle serveru Motejlek.com úpis akcií začne 11. října a na burzu půjde 35 procent společnosti. Fortuna pouze uvedla, že celý proces by měl být završen ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010. Manažer komuniakce Fortuny Vladan Crha odmítl termín i výši konkrétního podílu na dotaz iHNed.cz komentovat.

Burza cenných papírů Praha velmi vítá krok společnosti nabídnout své akcie k obchodování investorům operujícím na pražské burze. Pevně věříme, že emise bude úspěšná jak z pohledu emitenta, tak z pohledu budoucích investorů. Se společností Fortuna na český kapitálový trh přichází zcela nový segment, který zde doposud není zastoupen. Z prohlášení společnosti lze vyčíst, že emitent počítá s vyplácením dividendy, což v kombinaci s doposud dynamickým růstem přináší tuzemským investorům velmi zajímavý potenciál.

Mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík záměr Fortuny nabídnout své akcie k obchodování investorům operujícím na burze v Praze přivítal. "Pevně věříme, že emise bude úspěšná jak z pohledu emitenta, tak z pohledu budoucích investorů. Se společností Fortuna na český kapitálový trh přichází zcela nový segment, který zde doposud není zastoupen," prohlásil.

„Zamýšlený vstup na burzy v našich klíčových zemích je další významnou kapitolou v historii Fortuny. Emise našich akcií nám umožní získat prostředky pro další rozvojové projekty, které podpoří naši strategii růstu. Zákazníkům to poskytne příležitost stát se našimi akcionáři, což ještě posílí naše vzájemné partnerství,“ prohlásil předseda představenstva a generální ředitel Fortuny Jiří Bunda.

Globálním koordinátorem nabídky je UniCredit Bank AG. Spolumanažerem emise je Erste Group Bank AG. Manažerem nabídky drobným investorům v Polsku je UniCredit CAIB Poland. Manažerem nabídky drobným investorům v Česku je Česká spořitelna, pověřeným obchodníkem v ČR je Brokerjet. Manažerem nabídky drobným investorům na Slovensku je Slovenská sporiteľňa.

Nabídka podléhá povinným registracím a schválením u regulačních orgánů, zejména u nizozemské Autoriteit Financiële Markten, České národní banky, polské Komisje Nadzoru Finansowego a u Národní banky Slovenska.

Silná dividenda

Vedení společnosti věří, že akcie Fortuny nabídnou silnou dividendu, až do výše 50–100 procenta čistého zisku, a také výjimečný růstový potenciál, který se bude opírat o nové projekty společnosti – offshorovou online platformu FortunaWin, online sázení v Polsku a další rozšiřování portfolia produktů a služeb.

Podle Kovaříka je zpráva o tom, že Fortuna počítá s vyplácením dividendy v kombinaci s doposud dynamickým růstem, pro tuzemské investory nabídkou velmi zajímavého potenciálu.

Majitel Fortuny společnost Penta si podle serveru Motejlek.com cení celou Fortunu na 250 milionů eur (6,1 miliardy Kč), což je zhruba 12 až 13násobek očekávaného letošního čistého zisku. Při tržní kapitalizaci 250 milionů eur prý Penta počítá s tím, že dividendový výnos bude představovat sedm až osm procent.

"Chystaná emise je částečným exitem, přičemž si Penta i nadále ve Fortuně udrží značný podíl, aby se mohla podílet na jejím dalším růstu,” poznamenal k tomu Jozef Janov, předseda dozorčí rady Fortuny a zástupce Penty.

Fortuna Entertainment Group, která poskytuje kurzové sázky v ČR, Polsku, Maďarsku a na Slovensku, přijala v prvním pololetí podle předběžných údajů sázky za 192 milionů eur (4,76 miliardy Kč). To je meziroční nárůst o 12 procent. Hrubé výhry, které znamenají rozdíl mezi objemem přijatých sázek a vyplacenými výhrami, vzrostly meziročně o deset procent na 45,4 milionu eur (1,13 miliardy Kč). Z toho hrubé výhry z internetového sázení vzrostly o 50 procent na 10,5 milionu eur (260 milionů Kč).

Celé sázkové seskupení Fortuny nabízí služby v síti více než 1300 poboček. Původně česká společnost založená v roce 1990 se postupem času rozrostla v holding. Na českém trhu operuje prostřednictvím téměř 600 poboček. Jediným vlastníkem Fortuny je Penta Investments Limited, která je registrovaná v Limassolu na Kypru. Konečným vlastníkem je investiční skupina Penta, jeden z největších středoevropských investorů v oblasti soukromého kapitálu a nemovitostních aktiv.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru