Americké ministerstvo financí hodlá tento týden oznámit, jakým způsobem se zbaví svého majetkového podílu v pojišťovně AIG. Tu zachránila v září před dvěma lety, krátce po pádu investiční banky Lehman Brothers. V době, kdy finanční krize začala prudce kulminovat.

Vláda se tak chystá ukončit záchranný plán a obnovit nezávislost pojišťovacího obra, uvedla agentura Reuters s odkazem na výpovědi osob seznámených s celým procesem, které si nepřály být jmenovány.

Pojišťovnu AIG dostaly do problémů především obchody s rizikovými cenným papíry navázanými na hypotéční trh. Jakmile se trh s realitami zhroutil, byla pojišťovna nucena vypořádat své závazky. Jenže se ukázalo, že ztráty byly až příliš velké a bez cizí pomoci ji hrozil krach.

Americká vláda a centrální banka (Fed) se rozhodly pod tlakem událostí vyslyšet žádost AIG a poskytly jí jednu z největších finančních injekcí přesahující 180 miliard dolarů. Tento postup byl vládou oficiálně zdůvodněn velkým systémovým rizikem, které by mohlo přispět ke zhroucení finančních trhů a prohloubit recesi.

Zmíněný krok ale podle některých působil kontroverzně s přihlédnutím k faktu, že jen o pár dní předtím nechala vláda padnout investiční banku Lehman Brothers. Lehmani se přitom dostali do problémů kvůli velmi podobným sázkám na vývoj hypotéčního trhu.

Podle spekulací v amerických médiích zachránil stát AIG hlavně kvůli možným ztrátám, které by způsobil její pád určitým americkým bankám, například Goldman Sachs či Merrill Lynch. Ministerstvo financí však obvinění odmítlo a popřelo, že by chtělo jakkoli ochránit zisky jen některých vybraných bank.

AIG nyní zůstává jedinou americkou pojišťovací institucí, která zatím nevrátila vládní pomoc. AIG zbývá ještě splatit americké vládě a centrální bance dohromady přes 124 miliard dolarů (zhruba 2,2 bilionu korun). Samotná vláda Spojených států ovládá AIG přes balík prioritních akcií v celkové výši 49 miliard dolarů (zhruba 900 miliard korun), který představuje téměř 80 procent majetkového podílu celé pojišťovací skupiny. Naproti tomu závazky Fedu jsou dluhového charakteru.

Situace se ale za poslední dva roky změnila. Pojišťovna se již necítí být v bezprostředním ohrožení a touží znovu svobodně podnikat."Průběžně jednáme jak s vládou, tak s centrální bankou, o podmínkách jejich odchodu ze společnosti," potvrdil chuť osamostatnit se mluvčí AIG Mark Herr. Dodal, že cílem je výhledově splatit všechny prostředky od daňových poplatníků a stát se silnou, nezávislou a pro investory důvěryhodnou institucí.

Podle informací prestižního deníku Wall Street Journal se americká vláda chystá nejdříve přeměnit svůj podíl v AIG na obyčejné kmenové akcie. Ministerstvo financí pak hodlá v příštích několika letech tyto akcie prodávat volně na trhu a získat tak zpátky prostředky, které na záchranu pojišťovny vynaložilo. Kromě přímé vládní pomoci musí AIG splatit ještě část záchranného balíku ve výši 75 miliard dolarů, kterou jí poskytla newyorská pobočka Fedu. Zástupci vlády a Fedu se odmítli do doby oficiálního představení strategie k záležitosti vyjádřit.

Hodnota akcií AIG klesla od září 2008 přibližně o 91 %. I přes všechna rizika ujišťují představitelé pojišťovny vládu, že nebude na svém rozhodnutí tratit. "Až to skončí, dostanete všechny peníze i s úroky zpět," ujistil v květnu kongresmany šéf AIG Robert Benmosche.


Jak splatit dluh AIG


49 miliard


Prioritní akcie držené ministerstvem financí.

Mají se přeměnit na obyčejné kmenové akcie a během několika let se mají postupně prodávat investorům.

26 miliard


Fed drží podíly v divizích pojišťovny AIA a Alico.

AIG hodlá splatit svůj dluh prodejem obou divizí.

20 miliard


Zajištěný dluh vůči AIG vlastněný Fedem. AIG splatí prodejem svých aktiv.

29 miliard


Fed financoval odkup rizikových cenných papírů od AIG přes společnosti Maiden Lane II a III. Dluh bude splacen prodejem cenných papírů.

Zdroje: WSJ; AIG; Fed