Ruský prezident Dmitrij Medveděv, který je na návštěvě Číny kvůli jednání o cenách zemního plynu, byl v jednom z tamních měst přivítán téměř jako před 50 lety - jako "sovětský hrdina".

Medveděv se potýká nejen s neústupností Pekingu ohledně ceny ruského plynu či při kopírováním ruských stíhaček, ale také s "přízrakem stalinismu". A to i přes jeho negativní postoj vůči této politické teorii.

"Velice si přejeme poděkovat vedení SSSR a sovětské armády! Přejeme si, aby Rusko a Čína žily v přátelství a přispívaly k míru po celém světě!" odcitoval v pondělí list Kommersant slova Mao Ce-tungovy dcery. Ta válku, podobně jako děti dalších čínských komunistických představitelů, strávila v Sovětském svazu.

"Jste pro nás symbolem země, která přinesla komunismus, marxismus a stalinismus!" dodala při proslovu v čínském městě Ta-lien.

Debatě o Stalinismu se obratně vyhnul

Celou atmosféru ruské návštěvy v Číně dobře vystihuje i setkání Medveděva s veterány z 2. světové války. Ti se s Medveděvem mohli vyfotografovat, avšak následná prohlídka a s tím související projevy úcty carským padlým na místním hřibitově čínská strana téměř bojkotovala a údajně naléhala, aby tato část návštěvy zůstala opomenuta.

Podle ruských reportérů celou situaci Medveděv zvládl sice s menšími rozpaky, ale dokázal se obratně vyhnout i ožehavé debatě o stalinismu.

Jedním z hlavních důvodů návštěvy Číny je otázka zemního plynu. Rusko jím chce od roku 2015 Čínu zásobovat a jedná tak o stanovení ceny. 

Jednání zatím provází neúspěch. Peking prý nechce platit za ruský plyn dráže než nyní platí za australský (145 dolarů za tisíc metrů krychlových), zatímco Moskva usiluje alespoň o 180-220 dolarů. Gazprom přitom nyní prodává plyn v Evropě za 308 dolarů. Ruská strana se ale nevzdává.

 "Ještě jednáme, jednání budou pokračovat. Shodli jsme se teď na jiných parametrech," řekl Sečin novinářům. "Rusko je připraveno zcela pokrýt rostoucí čínskou poptávku po plynu," řekl místopředseda ruské vlády Igor Sečin.