České firmy si stěžují, že se při vývozu na Ukrajinu potýkají se zdlouhavými celními procedurami. "Také víme, že další potíže naše firmy mají při certifikaci svých výrobků, které chtějí na ukrajinský trh exportovat," potvrdil na pátečním zasedání smíšené česko-ukrajinské komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.

Podle něj zástupci českého a ukrajinského ministerstva plánují se znovu setkat na jaře příštího roku, a budou probírat, které problematické body se podařilo vyřešit. "Budeme mít první zpětnou vazbu a budeme proto schopni vyhodnotit, jakým způsobem jsme dokázali tyto věci posunout dopředu," podotkl Milan Hovorka.

Dále ještě dodal, že na toto téma by se mělo také hovořit při jednáních o připravované dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou.

Ukrajina je jednou z prioritních zemí exportní strategie České republiky. Obchodní výměna mezi ní a Českem v předchozích letech rostla. Vloni se ovšem kvůli hospodářské krizi snížila o více než 40 procent na 25,4 miliardy korun. "Výsledky vzájemného obchodu za sedm měsíců letošního roku nasvědčují oživení oproti stejnému období roku loňského. Obchodní obrat se zvýšil o více než polovinu, z toho náš vývoz o více než čtvrtinu. Jsem přesvědčen, že se brzy vrátíme na úroveň našeho vývozu v roce 2008, který byl v tomto ohledu rekordní," podotkl Hovorka.

Pro další rozvoj obchodní a ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a Ukrajinou je podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka třeba zlepšit podmínky pro působení firem. Kultivovat podnikatelské prostředí, odstraňovat překážky obchodu a snižovat administrativní zátěž na obou stranách. "Věřím, že české firmy by se rády zapojily do avizovaného programu. Česko má v tomto směru co nabídnout," řekl ministr Kocourek.