Rakouská vláda chystá na úterý usnesení proti připravovanému prodloužení životnosti německých jaderných elektráren v průměru o 12 let, na němž se nedávno dohodla německá vládnoucí koalice. Prohlásil to v rozhovoru pro rakouský deník Kronen-Zeitung rakouský ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich.

"Nikdy nebudu trpět šrotové reaktory," řekl ministr citovaný předem agenturou APA.

Rakouská vláda bude ve svém usnesení požadovat především uzavření starších německých reaktorů, jako je elektrárna Isar 1 u Mnichova. Dále prý bude požadovat modernizaci zabezpečovací techniky u všech ostatních elektráren a podrobnou informační povinnost Německa ohledně všech plánovaných vylepšení pro bezpečnost reaktorů.

Rakouský kancléř Werner Faymann označil rozhodnutí německých koaličních stran křesťanských demokratů (CDU) a liberálů (FDP) prodloužit životnost elektráren za "znepokojivé". Plány nenacházejí jednoznačnou podporu ani v Německu, upozorňuje APA.

Rakouští poslanci již v úterý vytkli delegaci německých křesťanských demokratů (CDU) ve Vídni, že Německo prodlužuje životnost svých jaderných elektráren. Němci však kritiku odmítli s tím, že jen prodlužují fungování stávajících elektráren, ale nové nestaví, zatímco "jiní sousedé" Rakouska je staví, a na ty by se Vídeň měla zaměřit se svými výtkami.

Související