Kauza čínského rybáře

Sporné vody

Incident se odehrál ve sporných vodách kolem ostrovů Senkaku (čínsky název Tiao-jü-tchaj), jež ovládá Japonsko. Na tuto oblast si ale činí nároky rovněž Čína a Tchaj-wan.

Japonské úřady již dříve propustily 14 námořníků z plavidla, ale kapitána si ponechaly ve vazbě. Čan Čchi-Siung byl obviněn z úmyslné srážky s čluny pobřežní stráže.

Čína požadovala kapitánovo okamžité propuštění. Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi oběma ekonomickými velmocemi a zasáhl i jejich hospodářské vztahy. Peking také zastavil ministerské rozhovory s Tokiem.

Celonárodní protesty, vyslýchání čtyř Japonců, prý kvůli nepovolenému filmování vojenských objektů, i zrušení očekávaného koncertu japonské populární chlapecké skupiny.

Tak reagovala Čína na více než dvoutýdenní zadržování kapitána čínské rybářské lodi, která podle Japonců vplula do jejich vod.

Japonské úřady nakonec v pátek rozhodly, že rybáře propustí. A podle tamějšch médií je zadržovaný muž již dokonce na svobodě, píše agentura AFP.

Po urgencích čínského ministerstva zahraničí, premiéra země Wen Ťia-paoa i přímluvách za rychlé vyřešení situace ze strany americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové Čína dlouho očekávaný krok přivítala s nadšením.

A jak prozradila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Jiang Yu, do sousední země byl vyslán charterový letoun, který Čan Čchi-Siunga dopraví zpět domů.

Prokuratura na Okinawě, kde byl kapitán držen, se odhodlala k propuštění po kroku Pekingu, jenž přerušil diplomatické styky s Tokiem.

A shodou okolností se tak stalo pouhý den poté, co Čína zadržela čtyři japonské pracovníky pohybující se poblíž hlídaných vojenských prostorů.

Filmování vojenských objektů

Jejich zaměstnavatel, stavební společnost Fudžita, ale tvrdí, že obvinění z ilegálního filmování armádních objektů jsou nemístná. Čtveřice v doprovodu jednoho čínského kolegy prý v provincii Che-pej prováděla průzkum kvůli likvidaci chemických zbraní, které tam japonská armáda zanechala po druhé světové válce.

Po propuštění kapitána čínské lodi se tak očekává, že diplomatické vztahy pohybující se v současnosti na bodu mrazu opět pookřejí. Čínští turisté již nebudou nabádáni, aby se "zemi vycházejícího slunce" obloukem vyhnuli, a v ulicích měst po celé Číně nebudou jejich obyvatelé provolávat hesla jako "Pryč s Japonskem!"

Také fanynky japonské chlapecké kapely SMAP si možná přijdou na své. Koncert v Šanghaji, který byl čínskými organizátory na protest zrušen, se tak možná příště opravdu uskuteční.