Finanční krize zvrátila mnohé ekonomické jistoty i pravidla. Už třeba neplatí, že rozvinuté evropské státy si na dluhopisovém trhu půjčují peníze většinou levněji než soukromé firmy.

Například softwarová společnost Microsoft včera vydala tříleté dluhopisy za miliardu dolarů, nesoucí kupon pouhých 0,875 procenta. Vedle toho vydala i dluhopisy splatné v roce 2015 za 1,75 miliardy dolarů úročené 1,625 procenta. Kupon neboli výnos dluhopisu je v podstatě roční úroková sazba, kterou platí vydavatel dluhopisu jeho držiteli po celou dobu splatnosti.

Nízké úročení dluhopisů Microsoftu ostře kontrastuje s tím, jak draze si nyní půjčují některé evropské země. Kupříkladu portugalská vláda prodala ve středu dvě emise dluhopisů za celkem 750 milionů eur, přičemž výnos desetileté obligace, jichž se prodalo za 300 milionů eur, činil 6,2 procenta a u čtyřletého dluhopisu 4,7 procenta. Tento týden prodalo své dluhopisy také Řecko, Španělsko a Irsko - výnos se pohyboval od necelých dvou do šesti procent.

Investoři zkrátka přestávají věřit tomu, že některé zadlužené evropské státy budou schopné dostát svým závazkům. Svědčí o tom i skutečnost, že je čím dál tím dražší zajistit se proti riziku nesplacení vládních dluhopisů, vydaných vládami zemí eurozóny. Podle posledního dostupného průzkumu společnosti CMA Datavision se za zajištění proti nesplacení vládních dluhopisů 15 evropských států platí o 48 bazických bodů více než za firemní dluh v investičním pásmu.

"Narůstající rozdíl je dokladem, že trhy vnímají pozici evropských vlád jako velmi slabou. Zvláště pak v porovnání s dluhem vydaným nefinančními společnostmi se silnými bilancemi a rozsáhlým hotovostním polštářem," uvedl analytik Barclays Capital v Londýně Aziz Sunderji.

Softwarovému gigantu Microsoft se podařilo dosáhnout vůbec nejnižšího kuponu v historii firemních dluhopisů. Doposud vedla IBM, která letos v srpnu prodala dluhopisy s jednoprocentním kuponem. Společnosti Hewlet-Packard a Procter & Gamble měly v tomto roce u svých dluhopisů výnos 1,125, respektive 1,375 procenta. Microsoft má nyní nejlepší známku "AAA" jak od ratingové agentury Moody's Investors Service, tak od Standard & Poor's. Nový kapitál získaný prodejem dluhopisů měl být proto tak velký, aby neohrozil současnou výši úvěrového ratingu.

Původně Microsoft uvažoval až o deseti miliardách dolarů, nakonec ale představenstvo společnosti rozhodlo, že se letos vydají dluhopisy v hodnotě šesti miliard dolarů.

Načasování prodeje bylo výhodné hned ze dvou důvodů. Za prvé k němu došlo jen den poté, co Microsoft poukázal na svou silnou pozici, když poprvé za dva roky zvýšil čtvrtletní dividendu, a to o 23 procent na 16 centů na akcii. Dluhopisy s ratingem v investičním pásmu se navíc nyní těší rekordně nízkým výnosům.

Microsoft
ibm
Hewlet-Packard
procter & Gamble


Trhy vnímají, že pozice evropských vlád je v porovnání s některými společnostmi slabší.
analytik Barclays Capital
Aziz Sunderji


Firemní dluhopisy s historicky nejnižším výnosem


Microsoft


0,875 %

IBM


1,0 %

Hewlet-Packard


1,125 %

Procter & Gamble


1,375 %