Vládou schválená omezení stavebního spoření do budoucna mohou snížit schopnost stavebních spořitelen poskytovat úvěry na bydlení v takových počtech či objemech jako dnes. ČTK to ve čtvrtek sdělil tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Zároveň upozornil, že asociace nesouhlasí především se zpětnou platností změn.

Vláda na nočním jednání společně s rozpočtem na rok 2011 schválila změny ve stavebním spoření, které počítají s 50procentní srážkovou daní na státní příspěvek za rok 2010, který se vyplácí v roce 2011, a to u všech smluv o stavebním spoření. V dalších letech bude jednorázová daň nahrazena snížením státní podpory; ta klesne z maximálních 3000 na 2000 korun. Úroky ze stavebního spoření, včetně bonusových úroků, podle návrhu nebudou dále osvobozeny od daně.

"Realizace navržených opatření znamená do budoucna především určité snížení schopnosti stavebních spořitelen poskytovat úvěry na bydlení v takových počtech či objemech jako dnes. Míra tohoto snížení závisí na mnoha faktorech, z nichž hlavní jsou citlivost klienta na změny a vývoj bankovního trhu do budoucna," uvedl Šedivý.

Zároveň upozornil, že vláda tímto krokem vyslala lidem signál, že i když by si mohli myslet, že mají nějaké jistoty, stejně je nemají. Podle vlády je ovšem snížení státního příspěvku takzvanou nepravou retroaktivitou, která je v demokratickém státě přípustným řešením. "Negativní je i další snížení podpory bydlení, zejména s ohledem na stav bytového fondu, jehož podstatnou část tvoří stavby ze 70. let minulého století," dodal.

Konec primátu stavebních spořitelen?

Ministerstvo financí (MF) již dříve upozornilo, že změny se projeví až v rozpočtu na rok 2012, protože státní podpora je vyplácena za předchozí rok. V rozpočtu pro příští rok MF počítá s podporou stavebního spoření ve výši 13,1 miliardy korun, zatímco pro letošek je to zhruba 13,3 miliardy korun.

Podle premiéra Petra Nečase vláda rovněž uvažuje o tom, že by stavební spořitelny skončily coby výhradní poskytovatelé stavebního spoření. "Úplně podporu spoření nezrušíme, věřím ale, že se nám podaří zrušit výlučné instituce, které nabízejí stavební spoření, a uděláme z toho produkt pro většinu univerzálních bank," uvedl Nečas.

Takové opatření podporuje i Česká národní banka (ČNB). "ČNB vítá snahu o uvážlivou systémovou reformu stavebního spoření a podporuje to, aby stavební spoření, má-li existovat, mohlo být při splnění určitých podmínek poskytováno všemi držiteli bankovní licence. Na druhou stranu si ČNB dovede představit, že dnešní stavební spořitelny by mohly, samozřejmě opět při splnění nutných podmínek, provozovat standardní bankovní činnosti," řekl ČTK mluvčí ČNB Marek Petruš.

Česká bankovní asociace (ČBA) k plánů vlády uvedla, že k problematice stavebního spoření ustavilo ministerstvo financí pracovní skupinu, jejíž práce se asociace také zúčastní a která má do konce roku připravit varianty dlouhodobě udržitelného systému stavebního spoření. "Součástí případných změn stavebního spoření musí být seriózní dopadové studie analyzující všechny varianty. Předpokládáme, že práce této pracovní skupiny není zbytečná a že její výsledky vezme ministr financí v potaz," uvedl náměstek výkonného ředitele ČBA Jan Matoušek.

Opoziční ČSSD již dříve signalizovala, že změny ohledně snížení státní podpory stavebního spoření napadne u Ústavního soudu.