Počet společností, které obchodují v daňovém skladu státního distributora paliv Čepro, se během tří měsíců snížil o dvě třetiny. Je to důsledek opatření, která Čepro od července zavedlo pro minimalizaci daňových úniků při krácení DPH. Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informoval ředitel společnosti Čepro Jiří Borovec.

Čepro zamezilo obchodům, které se odehrávaly mezi dodavatelem a odběratelem a při nichž některé společnosti nelegálně snižovaly základ pro výpočet DPH, když do něj nezapočítaly spotřební daň. Takové případy podle vedení Čepra představují největší riziko zneužití, neboť kontrola dofakturace spotřební daně je u podobných obchodů komplikovaná.

Systém daňového skladu řadu let fungoval tak, že palivo Čepra si přeprodávalo několik firem a teprve potom putovalo k čerpacím stanicím. Palivo tak měnilo vlastníka, aniž by opustilo daňový sklad Čepra a často bez toho, aby se do základu pro DPH připočítala spotřební daň. Podvodníci toho pak využili, když prodali zboží mimo sklad bez placení plné výše DPH.

Nový systém daňového skladu Čepro je nyní nastaven tak, aby se přeprodej nemohl uskutečnit. Evidence pohonných hmot je pak důsledněji kontrolována. Nové opatření se dotýká všech obchodníků, i těch kteří nepodváděli.

"Minimalizovali jsme možnost daňových úniků, které se dějí při obchodování v rámci daňového skladu Čepro. Přitom objem obchodovaného paliva zůstal prakticky nezměněn. Obchodní partneři náš přístup ocenili," uvedl Borovec.

Opatření znamenalo pro Čepro významné systémové a administrativní změny v obchodní činnosti. Firma také počítá s tím, že negativně ovlivní její finanční hospodaření. "Bereme to jako investici, která se v budoucnu vrátí," poznamenal Borovec.

Nový obchodní systém Čepra přivítalo ministerstvo financí i Celní správa ČR. Podle odborných odhadů činily dosud daňové úniky v Česku v oblasti pohonným hmot ročně pět miliard korun. Daňové úniky podle distributorské společnosti dlouhodobě poškozují trh s pohonnými hmotami, poškozují jméno Čepra a snižují jeho obchodní potenciál.

Čepro v současnosti podniká v přepravě, skladování a prodeji ropných produktů. Vedle toho dohlíží na zásoby státních hmotných rezerv a provozuje síť čerpacích stanic pod obchodním názvem EuroOil.

Čepro má k dispozici 650 skladovacích nádrží s celkovou kapacitou 1760 tisíc metrů krychlových. Provozuje 1133 kilometrů produktovodů a síť 192 čerpacích stanic EuroOil.