Poslední nápad ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka na změnu platových tarifů se vládě premiéra Petra Nečase líbí. Jde o to, že by se příští rok rozšířily možnosti takzvaného "pásmového odměňování", které se nyní používá ve zdravotnictví, na většinu zaměstnanců veřejného sektoru.

Právě těžko čitelná slova „pásmové odměňování“ jsou pro Drábka způsobem, jak se dostat k vytyčenému cíli, tedy ušetřit deset procent v objemu peněz na platy.

V případě, který navrhuje Drábek, by platové tabulky zůstaly tak, jak jsou. „Bylo by možné individuálně posoudit zaměstnance, jeho schopnosti, kvalitu práce a zařadit ho v rámci platové třídy do rozmezí od nejvyššího do nejnižšího platového stupně. Tedy úplně bez přímé vazby na počet odpracovaných let,“ tvrdí Drábek.

To by znamenalo, že by například zdravotní sestra mohla dostat tarifní plat v rozmezí 15 960 korun až 24 020 korun hrubého měsíčně. Nyní se k tomu nejvyššímu posouvá spolu s rostoucí praxí ve dvanácti skocích a „předbíhat“ nelze. Stejně jako není možné dát člověku s dvaceti lety praxe nástupní plat.

Pozor na zneužívání, varují odbory

Pásmové ohodnocení, navržené Drábkem, by právě takové posuny nahoru a dolů bez přímé vazby na skutečnou délku praxe umožňovalo. Již dnes je to teoreticky možné právě ve zdravotnictví. „Je to umožněno, ale ne využíváno,“ řekla místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

Prvotní záměr byl podle ní lépe zaplatit kvalitní lidi, kteří ale neměli dost dlouhou praxi. „Začalo se to ale zneužívat tam, kde nebyly peníze. Proto se to přestalo používat,“ říká Břeňková.

Podle informací ČTK má novela zákoníku práce k odměňování schválená vládou obsahovat jedinou větu, podle níž vláda určí nařízením okruh zaměstnanců, kterých se bude pásmové odměňování týkat.

Odbory jsou z informace poněkud rozpačité. Domnívaly se, že se o návrhu bude napřed jednat. "Čekáme na usnesení vlády a na jednání s panem premiérem," řekla  Břeňková. "Musíme analyzovat dopady na jednotlivé profese. Připomínkové řízení trvá normálně deset až patnáct dní. Včera jsme na to měli šest hodin. Pro takto závažné rozhodnutí je to neúnosné," tvrdila ještě ve středu Břeňková.

Vláda by se měla definitivně rozhodnout za čtrnáct dní. "Dodatečnými nařízeními vlády budou následně specifikovány další detaily," uvedla Drábkova mluvčí Viktorie Plívová. Pokud by nápad prošel, začalo by pásmové odměňování platit od roku 2011.

Odbory původně protestovaly proti původnímu návrhu obsahujícímu opatření, která v tarifní složce platu rušila pravidelné navyšování na základě odpracovaných let. Podle odborů neúnosně snižoval nárokovou, tarifní složku mezd až o 43 procent. Byl i jednou z příčin úterní demonstrace, které se zúčastnilo přes 40 000 lidí.

Je jasné, že nová Drábkova varianta je vůči odborářům mnohem vstřícnější než ta původní.  Velkou reformu platů státních zaměstnanců by pak chtěl Drábek uvést do života až od roku 2012.