V Turecku havaroval ve čtvrtek ráno autobus s českými a ruskými turisty. Deset lidí bylo při nehodě zraněno, mezi nimi osm českých klientů CK Fischer, turecký řidič a průvodce.

Podle Libora Diepolta z asistenční služby ECP jsou dva Češi zraněni vážněji. Předchozí zprávy hovořily o třech vážně zraněných českých občanech.

Jeden muž je již operován, u vážněji zraněné ženy se rozhoduje o dalším postupu. V úvahu prý připadá operace na místě, převoz do jiné turecké nemocnice nebo převoz do České republiky. "To je na rozhodnutí lékařů," konstatoval Diepolt.

Mluvčí české Cestovní kanceláře Fischer Daniel Plovajko ČTK sdělil, že někteří z Čechů s lehčími zraněními zůstávají na pozorování v nemocnici. Nejdříve se prý vrátí lehčeji zranění, v úvahu připadá i možnost, že část účastníků nehody se rozhodne pokračovat v dovolené.

Nehoda se stala asi deset kilometrů od města Side na jižním pobřeží Turecka v provincii Antalya, která je oblíbeným turistickým cílem. Řidič autobusu při jízdě přes most ztratil kontrolu nad vozidlem a narazil do železných zábran na okraji vozovky.

Příčiny nehody zatím nejsou známy a místní policie je vyšetřuje. Podle zatím neoficiálních informací však mohla být příčinou nehody snaha řidiče vyhnout se v protisměru jedoucímu nákladnímu vozu.

Pojišťovna zřídila speciální informační linku

Všichni zranění Češi jsou pojištěni u Evropské Cestovní Pojišťovny (ECP), která pro rodinné příslušníky zřídila informační linku na čísle 221860637. "Zajišťujeme potřebné služby související s ošetřením zraněných osob, jejich léčením i následným převozem zpět do České republiky," uvedl ředitel privátního pojištění ECP Ondřej Rušikvas.

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura ČTK sdělil, že náhradu škody je možné uplatnit i na základě pojištění řidiče havarovaného autobusu nebo jeho povinného ručení. Z něj by měly být pokryty léčebné výlohy zraněných turistů. Na ně se vztahuje i cestovní pojištění, které by mělo zahrnovat i pojistku proti úrazu.

Agentura AP ve zprávě o nehodě napsala, že v havarovaném autobuse cestovali i ruští turisté. Mluvčí cestovní kanceláře Fischer tuto informaci nepotvrdil.

"Zatím víme jen o našich klientech, o případné účasti ruských turistů nám není nic známo," uvedl Plovajko. Podle něj si Češi koupili autobusový výlet přes delegáta CK Fischer u místního partnera české "cestovky". 

Související