Brazilská státní energetická společnost Petrobras zaznamenala od investorů zájem o nákup akcií v takovém objemu, který vysoko převyšuje nabídku. Uvedly to ve čtvrtek zdroje agentury Reuters. Firma se chystá vydat akcie v objemu až 79 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu Kč), což je největší emise v historii akciových trhů.

Jeden ze zdrojů řekl, že nabídka byla pohodlně upsána a zájem byl vysoký. Vzhledem k velikosti nabídky ale není příliš pravděpodobné, že by byl zájem dvakrát větší, než činí objem nabízených akcií.

Podle druhého zdroje vysokou poptávku po akciích podpořila rovněž vysoká účast státních penzijních fondů a institucionálních investorů. Oba zdroje vyžadovaly zachování anonymity, protože nejsou oprávněni o nabídce hovořit v médiích.

Cenu, za kterou se budou nové akcie prodávat, by měla firma stanovit ve čtvrtek po skončení obchodování. Výnosy z prodeje akcií chce Petrobras použít na těžbu ropy v příbřežních oblastech. Firma tam v poslední době našla velké zásoby ropy, většinou ale hodně hluboko pod hladinou, což si vyžádá obrovské investice.

Součástí největší emise akcií v historii je i swapová dohoda mezi firmou a brazilskou vládou v objemu 42,5 miliardy dolarů (asi 781,5 miliardy Kč). Smlouva upravuje podmínky, za kterých vláda získá v Petrobrasu další akcie. Program rozvoje podmořské těžby ropy, do něhož se chystá Petrobras nyní investovat, je svého druhu největší na světě. Díky tomu by se měl z Brazílie stát významný exportér ropy.

Související