Rekonstrukce: Fakta a data v kauze nákupu pandurů

První smlouva
Krátce po volbách 2006 podepsala Paroubkova vláda smlouvu na nákup 199 obrněnců za 20 miliard.

Intermezzo
Ke konci roku 2007 kontrakt se zbrojovkou Steyr vypověděla vláda Mirka Topolánka. Důvod? Zpoždění v dodávkách obrněnců.

Druhá smlouva
Topolánkův kabinet nakonec ale se Steyrem podepsal novou smlouvu na nákup 107 vozů za 14 miliard. Nový kontrakt se podepsal v roce 2009.

Korupce
Deník Mf Dnes letos na jaře upozornil, že v kauze se zřejmě uplácelo, naznačili to bývalí manažeři Steyru na skrytých nahrávkách. Případ začal vyšetřovat česko-rakouský policejní tým.

Klíčoví lidé
Pro první kontrakt byli klíčoví lobbisté Andrej Surňak a Pavel Musela, blízcí ČSSD. V druhém obchodě se hodně angažovali expremiér Mirek Topolánek, náměstek na obraně Martin Barták či Alexandr Vondra.

Sociálním demokratům se ve sněmovně nepodařilo prosadit program mimořádné schůze k armádním zakázkám. Tím pádem nevznikne ani vyšetřovací komise, která by je prověřila. Koalice, která má v dolní komoře většinu, schůzi zablokovala. Vládní strany snahu zřídit vyšetřovací komisi považují za předvolební akci sociálních demokratů.

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vystoupil ještě před hlasováním. "Proč pánové nezasáhli proti korupční chobotnici, která obtočila ministerstvo obrany už v 90. letech?" ptal se s připomenutím toho, že na ministerstvu obrany v minulosti jako náměstci působili i dnešní premiér Petr Nečas i ministr financí Miroslav Kalousek.

"Dlužíme veřejnosti komplexní pohled, který může zpracovat parlamentní vyšetřovací komise," prohlásil Sobotka s tím, že komise se má zabývat děním na ministerstvu už od roku 1993 až do roku 2010.

Nečas nařknul Sobotku z pokrytectví. Se svým plamenným projevem měl podle něj Sobotka vystoupit už před několika lety, například v době, kdy byl ministrem financí. Podle Nečase v roce 2002, kdy už byl Sobotka členem vlády, 78 procent objemu všech zakázek na ministerstvu obrany proběhlo bez výběrového řízení. Naopak v letech 2007-2009 šlo prý jen o 20 procent. Kdyby jednotkou politického pokrytectví byla fyzikální veličina, byl by to jeden Sobotka, řekl premiér.

Topolánek a Kalousek zřejmě neřekli celou pravdu

Skandály na obraně tak zatím budou šetřit jen policisté. HN se proto rozhodly zmapovat místo poslanců přípravy aspoň jednoho tendru - nákupu transportérů v roce 2009.

V minulých dnech se ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a expremiér Mirek Topolánek (ODS) pustili do ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Někdejší vicepremiér byl prý tím, kdo členy Topolánkovy vlády přesvědčil, že nelze zrušit nákup pandurů, který prosadila vláda ČSSD v roce 2006. Topolánek a Kalousek ale zřejmě neřekli celou pravdu.

Vondra podle bývalých ministrů, které HN oslovily, nebyl zdaleka jediný, kdo obnovení smlouvy prosazoval. "Na nákup pandurů tlačili Topolánek, Kalousek, Vondra a Barták společně," říká exministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda. Stejně hovoří i exministři Ondřej Liška nebo Ivan Langer.

(Ne)zrušený tendr

Kalousek svá dřívější vyjádření mírní. "Vondra přesvědčil mě a přesvědčil premiéra. Až pak jsem doporučoval uzavřít tu smlouvu." Ještě na začátku měsíce ale Kalousek tvrdil, že Vondra "nejvíc s námi se všemi hovořil a naléhal na to". Topolánek lobbování za pandury odmítá. "Nevěřím vám ani těm vašim ministrům," sdělil HN.

Že ale Topolánek od začátku projekt podporoval, tvrdí i exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09). Ta mezi ministry, kteří za nákup lobbovali, nefiguruje - o pandurech za ni vyjednával náměstek Martin Barták. Prý kvůli Topolánkovi. "Měl obrovský zájem na tom, aby byl projekt převeden na Bartáka," řekla.

Podle Langera se ministři ODS nejprve klonili ke zrušení kontraktu - ovšem pouze na vnitrostranickém jednání. Při jednání vlády podle zúčastněných nic takového nezaznělo. "Na vládě se nikdy seriózně neřešila varianta odstoupení od smlouvy," říká Liška. Přitom Topolánek v roce 2007 tvrdil, že smlouva byla zrušena a vypíše se nový tendr.

Expředsedova pomsta

Tmelem čtveřice, která prodloužení smlouvy na pandury tlačila, byl premiér Topolánek, přítel Kalouska i Bartáka. V dané době byl i spojencem Vondry, kterého do vlády prosadil i přes nevoli části ODS. Jejich vztah skončil letos na jaře, kdy Vondra prohlásil, že se "stydí za svého předsedu". Stále nadstandardní vztahy mezi Kalouskem a Bartákem pak potvrzuje to, že si ministr financí vzal kontroverzního náměstka na svůj resort. Bartáka přitom jako náměstka odmítli Vondra i ministr vnitra Radek John.

Fakt, že se expředseda ODS proti svému spolustraníkovi přidal na stranu Kalouska, si občanští demokraté vysvětlují jako Topolánkovu odvetu. I Kalousek se do ministra obrany pustil zřejmě ze msty. Vondra totiž přiznal, že mu TOP 09 na ministerstvo obrany jako náměstka nabízela Pavla Severu. Toho ale diskreditoval dnes už bývalý náměstek Jaroslav Kopřiva - jmenoval ho jako muže, který ho na resortu obrany nahradí a dotáhne nákup minometů. Ten nyní prošetřuje policie kvůli podezření z korupce.

Vondra, který za pandury skutečně lobboval, je přesvědčený, že Kalouskovi se nelíbí jeho snaha zrušit armádní nákupy přes prostředníky. A proto se na něj snaží hodit kauzu s transportéry.

Za nynějšího ministra obrany se postavil i premiér Petr Nečas, rovněž bývalý člen Topolánkovy vlády. Obvinění z Vondrova lobbingu označil za "lži, dehonestace a pomluvy".