Zastupitelé Prahy 8 rozhodli tři týdny před komunálními volbami, že jim Metrostav Development postaví nové sídlo za 1,35 miliardy. Investovaná suma by se přitom měla obci za zhruba 25 let vrátit. První dvě patra osmipatrové budovy u metra Palmovka totiž mají sloužit ke komerčním nájmům.

"Dodavatel by měl nejen postavit objekt, ale odpovídat i za budoucí příjmy. Ve smlouvě mají závazek, že nám ročně odvedou z komerčních ploch 50,8 milionu korun nájmu," uvedl vedoucí odboru investic Marek Brajdl. Nové sídlo radnice má sloužit nejdříve za pět let.

Paradoxní je, že výběrové řízení vyhrál Metrostav Development i přesto, že se vlastně neví, jak bude nové sídlo vypadat. Existuje jen hrubá objemová studie, která říká, kolik metrů čtverečních ploch má v nové budově být. Radnice totiž vypsala výběrové řízení formou soutěžního dialogu a během příštích dvou let se bude se staviteli na přesné podobě díla dohadovat.

I proto bylo jednání zastupitelstva bouřlivé. "Nevíme co tam bude, ale už víme, že to bude stát jeden a čtvrt miliardy. Tři týdny před volbami mi to přijde politicky velmi nekorektní," uvedl Michal Kindl z ODS - z této strany to však byl jediný "rebel". Vzhledem k tomu, že v zastupitelstvu má ODS pohodlnou většinu 27 hlasů, tak se jí podařilo podpis smlouvy odhlasovat s přesně potřebnými 23 hlasy.


Více informací najdete na www.domaci.ihned.cz

Související